۱۳۹۶/۰۲/۱۷ ۳ نظرات انگلستان

درباره انگلستان

بریتانیای کبیر از چهار ایالت انگلستان ( در جنوب ) ، اسکاتلند ( در شمال ) ، ولز در ( جنوب غربی ) و ایرلند شمالی ( در شمال جزیره ایرلند) تشکیل گردیده است. پایتخت بریتانیا و انگلیس ،شهر لندن است و شهرهای مهم آن منچستر، آکسفورد ،کمبریج، برایتون ، بیرمنگام، نیوکاسل، لیدز، برادفورد، لیورپول، شفیلد و … هستند.مرکز اسکاتلند شهر ادینبورو و شهر های مهم آن گلاسکو و ابردین هستند. مرکز ایالت ویلز شهر کاردیف و مرکز ایرلند شمالی شهر بلفاست است. شایان ذکر است که هر چهار ایالت تا سال ۱۹۹۸ از نظر سیستم آموزشی تحت نظارت مجلس عوام مستقر در لندن بودند اما با تصویب لایحه جدایی ایالات و خودمختاری آنها در بعضی زمینه ها و تشکیل مجالس جداگانه سه ایالت دیگر، دارای قوانین جداگانه و مختص ایالت خود گردیدند.

انگلستان

جمعیت این کشور در حدود ۶۰ میلیون نفر و مساحت آن ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع می باشد. جمعیت این کشور از اقلیت های نژادی و مذهبی مختلفی تشکیل شده است. اکثر مردم انگلستان دارای مذهب پروتستان بوده و مسلمانان آن که جمعیت قابل ملاحظه ای ( بیش از دو میلیون نفر ) را تشکیل می دهند، اکثرا پاکستانی و بنگلادشی بوده در اکثر نقاط بریتانیا پراکنده می باشند.

در کنار ساکنان اصلی انگلستان، اقوام و نژادهای مختلفی زندگی می کنند که از دیگر کشورها بخصوص از مستعمرات سابق این کشور به این سرزمین مهاجرت کرده اند . این ملیت ها عبارتند از هندی، پاکستانی، بنگلادشی، آفریقایی و چینی .

بریتانیا به علت موقعیت خاص جغرافیایی، دارای آب و هوای ابری توأم با باد و باران است. تقریبا شش ماه از سال هوا سرد است و درجه حرارت هوا از چند درجه بالا تا چند درجه پایین صفر متغیر است. درجه حرارت در طول تابستان که مدت آن بسیار کوتاه است به حدود ۳۰ درجه و گاه تا چند درجه بالا تر هم می رسد. روزهای تابستان بسیار بلند بوده ، تا حدود ساعت ۱۰ شب هوا روشن است . بر عکس روزهای زمستان بسیار کوتاه بوده به طوری که خورشید در ساعت ۸ صبح طلوع و در ساعت ۴ بعد از ظهر غروب می کند.

اطلاعات تکمیلی درباره بریتانیا

موقعیت جغرافیایی: 

اروپای غربی

پایتخت:         

لندن

پرچم:

پرچم کشور انگلستان که به‌عنوان پرچم ملی بریتانیا شناخته می‌شود، سه ملت کهن بریتانیای کبیر را با استفاده از این سه عنصر بازنمایی می‌کند: صلیب قرمز جورج مقدس (قدیس حامی انگلستان)، صلیب ضربدری سفید اندریاس مقدس (قدیس حامی اسکاتلند) و صلیب ضربدری قرمز پاتریک مقدس (قدیس حامی ایرلند ـ ایرلند شمالی، به‌عنوان بخشی از بریتانیا).

سرود ملی:   

«خدا نگهدار ملکه باد» سرود میهن‌پرستانه‌ای است که به پادشاه بریتانیا تقدیم شده ­است.

ملیت:  

انگلیسی، ایرلندی، اسکاتلندی یا ولزی (که می‌توان به‌جای همه این‌ها از «بریتانیایی» استفاده کرد.)

ترکیب نژادی: 

سفیدپوست ۲/۸۷ درصد، سیاه‌پوست/ آفریقایی/ کارائیبی/ بریتانیایی سیاه ۳ درصد، بریتانیایی آسیایی: ۳/۲ درصد    هندی، آسیایی/ بریتانیایی آسیایی: پاکستانی ۹/۱ درصد، چندنژادی ۲ درصد و دیگر نژادها ۷/۳ درصد. (سرشماری سال ۲۰۱۱)

جمعیت:     

۶۵.۵۱۱.۰۹۸ تا سال ۲۰۱۷

نرخ رشد جمعیت: 

۸درصد تغییر سالانه (۲۰۱۵)

آب‌وهوا:  

معتدل؛ متأثر از وزش مدام بادهای جنوب غربی بر فراز جریان آتلانتیک شمالی؛ ابری بودن بیش از نیمی از روزهای سال.

منطقه زمانی:   

   ساعت گرینویچ GMT، در بریتانیا با یک ساعت جلو کشیدن ساعت در آخرین یکشنبه ماه مارس و عقب کشیدن ساعت در آخرین یکشنبه ماه اکتبر، تغییر ساعت تابستانی یا صرفه‌جویی در روشنایی روز اعمال می‌شود.

پول رایج:  

پوند استرلینگ، که با عنوان پوند یا پوند بریتانیای کبیر GBP نیز شناخته می‌شود.

حکومت:  

پادشاهی مشروطه پارلمانی

مروری بر بریتانیا

بریتانیا شامل انگلستان، اسکاتلند، ولز و ایرلند شمالی است. ازلحاظ تاریخی این کشور یکی از پیشگامان جهانِ روبه‌تحول شناخته شده و دوران اوج آن را نیز قرن نوزدهم می‌دانند، زمانی­که بریتانیا، امپراتوری گسترش‌یافته‌ای در سراسر جهان به شمار می‌آمد. این برتری همچنان در حیطه‌های علوم، ادبیات و صنعت دیده می‌شود.

 تأثیر و قدرت بریتانیای کبیر در نیمه نخست قرن بیستم و با دو جنگ جهانی، رو به افول گذاشت. همین مسئله منجر به تجزیه تدریجی امپراتوری در نیمه دوم قرن شد و از همان زمان بود که بریتانیا خود را در مسیر تبدیل شدن به یک ملت اروپایی ثروتمند و پیشرو بازسازی کرد.

 بریتانیا یکی از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل است که در ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ شکل گرفت، و نیز از بنیان‌گذاران ناتو و اتحادیه کشورهای مشترک‌المنافع به شمار می‌رود. انگلستان در سیاست خارجی موضعی جهانی می­گیرد.

از زمان پیوستن به مجلس اروپا در ۱۹۷۳، تا ژوئیه ۲۰۱۶ بریتانیا در این مجلس نقشی فعال ایفا می‌کرد، هرچند از وارد شدن به اتحادیه‌های پولی و اقتصادی امتناع کرد. در رفراندوم ملی ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۱۶ مردم بریتانیا رأی به ترک اتحادیه اروپا دادند (برکزیت). اگرچه چند سالی طول می‌کشد تا این پروسه تکمیل شود. عموماً این‌طور تلقی می‌شود که این رأی درنتیجه بروکراسی پذیرفته‌شده در بروکسل (مرکز مجلس اروپا) و نگرانی‌های موجود درباره مهاجران حاصل شده­است.

 زبان‌های موجود در بریتانیا

زبان‌های مادریِ رسمی

اگرچه انگلیسی در تمام بریتانیا تکلم می‌شود، اما تنها زبان بومی رسمی این کشور نیست. جز این زبان، ممکن است تکلم به این زبان‌ها را نیز شاهد باشید:

 • زبان ولزی در ولز
 • گالیک Gaelic و Scots در اسکاتلند
 • ایرلندی و Ulster Scots در ایرلند شمالی
 • کرنیش Cornish در کرنوال انگلستان

این زبان‌ها که متفاوت با زبان انگلیسی تحول یافته‌اند و دارای واژه‌های مشترک کمی با این زبان هستند، بیشتر در مناطق روستایی تکلم می‌شوند. البته اکنون در مدارس، بسیاری از جوانان به یادگیری این زبان‌ها به‌عنوان زبان دوم مشغول هستند و از این طریق، زبان‌های مذکور احیا خواهند شد.

به ­هر­حال در انگلستان، اسکاتلند، ایرلند شمالی و ولز، هر کجا که بروید، خواهید دید که زبان اصلی، انگلیسی است و مردم، این زبان را به‌صورت فصیح و سلیس صحبت می­کنند.

زبان‌های بین‌المللی

در کنار این زبان‌های بومی، زبان‌های بسیار دیگری نیز در بریتانیا تکلم می‌شوند، به­ طوری­که فقط در لندن می‌توان همزمان ۳۰۰ زبان مختلف را شاهد بود. به‌جز جوامع مهاجر که در این شهر وجود دارند، لندن سالانه میلیون‌ها دانشجو، توریست و فعال اقتصادی را از سراسر جهان به سمت خود می‌کشاند.

منبع:

https://study-uk.britishcouncil.org/living/english-language

فرهنگ و رفتار کسب‌وکار

چه لباسی بپوشیم؟
 • اگرچه در دهه‌های اخیر قوانین پوشش تجاری تغییریافته و اکنون دیگر برخی از حرفه‌ها استفاده از پوششی غیررسمی را ترجیح می دهند، اما همچنان در تعدادی از کسب‌وکارهای سنتی‌تر انتظار می‌رود که مردان کت‌وشلوار و کراوات بپوشند و زنان نیز شیک و مرتب ظاهر شوند.
 • پوشش مناسب مراودات تجاری شامل لباس‌های شیک و عاری از زرق‌وبرق و کفش است. همچنین از بانوان انتظار می‌رود شلوار و بلوز و ژاکت شیک بپوشند.
عناوین
 • علاوه ­بر عنوان‌های رسمی حرفه‌ای (مانند دکتر و پروفسور) مؤدبانه است از Mr. برای آقایان،  Mrs. برای خانم‌های متأهل و Miss برای دخترخانم‌های مجرد استفاده شود.
 • در مراودات تجاری باید از عناوین رسمی استفاده کرد مگر این‌که طور دیگری مقرر شده باشد.
کارت ویزیت
 • معمولاً در پایان دیدارها ارائه می‌شود.
 • در بریتانیا هیچ رفتار و آداب خاصی برای ارائه کارت ویزیت به دیگران وجود ندارد. متعجب نشوید اگر کسی را مشغول نوشتن چیزی روی کارت ویزیت خود دیدید.
دیدارها
 • دیدارهای تجاری همواره دارای یک هدفِ از پیش تعیین‌شده هستند که گاه شامل یک برنامه کاری نیز می‌شود.
 • پیش از این‌که به بحث کاری موردنظر وارد شوید، یک گپ‌وگفت معمول کوتاه هم انجام می‌شود.
 • اگر قرار است خدمات یا کالای خود را معرفی کنید، سعی کنید در ادعاهای خود اغراق نکنید. با حاضران ارتباط چشمی کوتاهی برقرار کنید تا متوجه شوند که برایتان مهم هستند.
 • دقت کنید ارائه شما و مواد و اطلاعاتِ تهیه‌شده به‌صورت حرفه‌ای و سنجیده باشد.
 • آمادگی داشته باشید که ادعاهایتان را با آمار و ارقام و واقعیات تکرار کنید، چراکه بریتانیایی‌ها در برای تصمیم‌گیری بر واقعیات بیشتر از احساسات تکیه می‌کنند.
 • در حین گام برداشتن مراقب فضای شخصی خود و دیگران باشید.
 • اگر کمی زودتر نمی‌رسید، حداقل همیشه سروقت حاضر باشید.
 • اگر میزبانی ملاقاتی را بر عهده داشته‌اید، باید خلاصه‌ای از تصمیمات اخذشده و نیز مراحل پیشِ رو را به حضار ارسال کنید.
مذاکره
 • تصمیمات اصلی از اول به آخر موردبحث قرار می‌گیرند و به همان ترتیب نیز در زنجیره برنامه مدیریتی قرار می‌گیرند.
 • از هرگونه واکنش تقابلی و اصرار و پافشاری بر فروش محصول خود بپرهیزید.
مدیریت
 • سبک مدیریت در بریتانیا طی چند دهه اخیر تغییریافته و از آنچه ارزش‌های سنتی و کسل‌کننده خوانده می‌شود، به رویکردی آزاد و مترقی که بر نقش کلیدی کارکنان تأکید بیشتری دارد تبدیل شده ­است.
 • جایی که ملاقات‌ها برگزار می‌شود، مهم است که با همه حضار محترمانه و با تواضع برخورد شود و از هدر دادن زمان جلوگیری شود.
 • همیشه برای مذاکرات مربوط به کسب‌وکار مورد بحث، آماده باشید.
 • ممکن است برخی از شرکت‌ها با ترکیبی از مدیران ارشد و میانی و مدیران جزء در مذاکرات شرکت کنند، اما موقعیت آن‌ها هرچه که باشد، نقشی مهم و تأثیرگذار در تصمیم‌گیری بر سر منافع شرکت خود خواهد داشت.
 • کارکنان انتظار دارند در مسائل مربوط به فضای کاری و روحیه آن‌ها، مورد مشورت قرار گیرند.

از فرهنگ بریتانیا بیشترین بهره را ببرید

فرهنگ و هنر

گالری هنر مدرن تیت Tate و نیز گالری ملی، شناخته‌شده‌ترین فضاهای هنری بریتانیا هستند. گالری تیت میزبان برخی از نمایشگاه‌های پربازدید و البته دارای یک گنجینه دائمی بسیار ارزشمند است. گالری ملی لندن نیز محل نمایش تابلوهایی از قرون سیزده تا نوزده میلادی است. در گالری‌های کوچک‌تر نیز می‌توانید نمایشگاه‌های موقت از هنرمندان مطرح جهانی را بیابید.

به گالری Kelvingrove در اسکاتلند هم سری بزنید. در سال‌های گذشته این گالری نمایشگاه‌های متنوعی از طراحی‌های ایتالیایی گرفته تا تابلوهای تصویرگر زندگی در شهر گلاسگو برگزار کرده­است.

در شمال انگلستان هم می‌توانید از گالری Lowry دیدن کنید. این گالری که مختص به هنر مدرن و معاصر است، آثار رسانه‌های متعددی از قبیل نقاشی، طراحی و عکاسی را در خود جای داده‌است.

تئاتر و هنرهای اجرایی

پیشینه تاریخی تئاتر بریتانیا شامل تئاترهایی با متون قدیمی و البته تولیدات معاصر و جدید می‌شود. به عبارتی در این کشور از اپرا و آثار شکسپیر گرفته تا موزیکال‌های معروف جهانی و رقص مدرن بر صحنه جریان دارد.

رستوران‌ها

با­توجه­ به اینکه امروزه مردم خواهان تجربه‌های جدید و جذاب غذایی هستند، شاهد تنوع و فراوانی‌های بسیار در رستوران‌های بریتانیا هستیم. در نتیجه با هر ذائقه، بودجه و خُلقی که داشته باشید، رستوران مطلوب خود را خواهید یافت.

نوشگاه‌ها

نوشگاه‌ها از مراکز تجمع موردپسند بسیاری از دانشجویان است. در این نوشگاه‌ها موظف نیستید فقط نوشیدنی‌های الکلی بنوشید، بلکه نوشیدنی‌های غیرالکلی بسیاری نیز در دسترس شما قرار خواهد داشت. بسیاری از آن‌ها همچنین غذا و سرگرمی‌هایی از قبیل کارائوکه، پرده نمایش مسابقات فوتبال و مسابقات عمومی (رویدادهای هفتگی که می‌توانید ذیل آ‌ن‌ها به رقابت بپردازید) را به مشتریان عرضه می‌کنند.

موسیقی زنده

برخی از بزرگ‌ترین مکان‌های اجرای موسیقی، در بریتانیا واقع‌اند که سالن O2 در لندن و نیز فستیوال گلاستونبری از آن جمله­ اند. غیر از این‌ها، بسیاری از گروه‌ها و هنرمندان سرشناس جهانی در دانشگاه­ها و کالج‌ها به اجرای برنامه می‌پردازند و البته نوشگاه‌ها و کافه‌ها نیز میزبان اجرای زنده موسیقی هنرمندان و همچنین رقص مشتری ­ها هستند.

سینما

تقریباً تمام شهرهای بریتانیا به سالن­های سینمایی مجهزند که فیلم‌هایی از سراسر دنیا در آن­ها اکران می­شوند. فیلم‌های هالیوود نیز به‌راحتی در دسترس عموم قرار دارد، البته شهرهای بزرگ‌تر سالن‌های سینمایی دارند که به‌طور ویژه به نمایش فیلم‌های خارجی و مستقل فعالیت دارند. دانشگاه‌ها نیز معمولاً یک سالن سینمای دانشجویی دارند و در پردیس‌ها و با قیمتی مناسب به اکران فیلم برای دانشجویان می ­پردازند.

 غذا در بریتانیا

 
چند توصیه کلیدی

مسئله غذا در شمار مهم‌ترین مسائلی است که هر شخص به هنگام دوری از خانه و خانواده با آن مواجه می‌شود. اما این مسئله یکی از بهترین بخش‌های زندگی در بریتانیا است. فهرستی از بهترین پیشنهادها برای خرید کردن، آشپزی کردن و غذا خوردن در خارج از خانه در زیر به شما عرضه شده­است:

 1. بازارهای غذا را بررسی کنید.

در سال‌های اخیر تعداد بازارهای غذا در بریتانیا بیشتر شده ­است. از فروشگاه‌های کشاورزان که به ارائه محصولات محلی تازه می‌پردازند گرفته تا فروشگاه‌های نوینی که داشتن مراودات اجتماعی و خوردن غذاهایی متفاوت در آن­ها تجربه‌ای جدید برای همگان خواهد بود.

احتمالاً خریدن میوه‌های تازه‌ای همچون آووکادو و توت‌فرنگی از سوپرمارکت‌ها برایتان بسیار گران تمام خواهد شد. برای کاهش این هزینه‌ها می‌توانید از میوه‌فروشی‌ها و سبزی‌فروشی‌های محلی خرید کنید. در هر شهری که باشید،  می‌توانید به‌راحتی اغذیه‌فروشی‌های عرضه­ کننده غذاهایی سریع، ارزان و معمولاً تازه را بیابید. این فروشگاه‌ها با ارائه شمار متنوعی از غذاها، از چینی و ژاپنی گرفته تا غذاهای کارائیبی و آمریکای جنوبی شما را با هر نوع سلیقه­ ای که داشته باشید راضی نگه می­دارد.

 1. هوشمندانه خرید کنید.

در اکثر شهرهای کوچک و بزرگ شماری از سوپرمارکت‌های متفاوت وجود دارند که در برخی از آن‌ها می‌توانید غذایتان را تهیه کنید. لازم به ذکر است سوپرمارکت‌های بسیار بزرگ دارای نسخه‌های کوچک‌تری هستند که تا دیروقت (تا ساعت ۱۱ شب) هم باز و مشغول فعالیت هستند. از این نکته نیز نباید غافل شد که بهتر است خریدتان را هوشمندانه انجام دهید. فروشگاه‌های کوچک «محلی» معمولاً گران هستند و قاعدتاً گزینه مناسبی برای بودجه‌های دانشجویی نخواهند بود.

توصیه ما را بپذیرید و برای خریدتان از روزهای قبل برنامه‌ریزی داشته باشید تا دیگر مجبور نباشید در لحظات آخر و به‌صورت اضطراری برای خرید مایحتاجتان اقدام کنید. ما فروشگاه‌های Morrisons، Aldi و Lidi را به‌عنوان سه فروشگاه برتر مناسب و دوستدار دانشجویان به شما معرفی می‌کنیم. خرید هفتگی در این فروشگاه‌ها معمولاً بیش از ۱۵ تا ۲۵ پوند هزینه برنمی­دارد. (البته این میزان به ولخرجی شما نیز بستگی دارد.)

 1. از پیشنهادهای ویژه بهره‌مند شوید.

مدیریت بودجه و پس‌انداز کردن در دوران دانشجویی از موارد مهم شمرده می‌شوند، اما هرچقدر هم که مقتصد و صرفه ­جو باشید گاهی هم پیش می‌آید که در مراودات اجتماعی نیاز داشته باشید و بخواهید در کنار دیگران چیزی بخورید و بنوشید.

برای اینکه این موقعیت‌ها نیز برایتان ارزان‌تر و مناسب‌تر تمام شوند، بهتر است در سایت UNiDAYS عضو شوید. در آنجا می‌توانید به فهرست رستوران‌ها و فروشگاه‌هایی که غذایشان را با تخفیف ارائه می­دهند دسترسی داشته باشید. البته بهتر است برای نوشیدن و غذا خوردن در طول هفته بیرون بروید تا هم از شلوغی‌های اواخر هفته دور بمانید و هم اینکه گاه از تخفیف‌ها و خرید‌های یکی بخر دو تا ببر رستوران­ها و غذاخوری ها بهره مند شوید.

 1. از غذاهای بیرون‌بر لذت ببرید.

با استفاده از مراکزی که غذا را در محل به شما عرضه می‌کنند، می‌توانید در آنِ واحد هم در خانه باشید و هم با دوستان و هم‌خانه‌ای‌هایتان غذا بخورید. این مراکز معمولاً تخفیف‌های خوبی ارائه می‌کنند (به‌ویژه در روز‌های آغاز هفته) و اگر به‌صورت گروهی خرید کنید، باز هم برایتان ارزان‌تر در خواهد آمد.

بسیاری از رستوران‌هایی که پیش‌ازاین غذاهای بیرون‌بر نداشتند، در سال‌های اخیر به سرویس‌های Deliveroo, Just eat, Hungry House, Uber eats پیوستند و اکنون دیگر غذاها و محصولاتشان را به آدرس خریداران می‌فرستند. دسترسی به تمام این امکانات با چشم­ برهم­ زدنی امکان‌پذیر است و دانشجویان هرگاه که بخواهند، می‌توانند بهترین غذاها را دریافت کنند.

 1. آشپزی را دوست داشته باشید.

بسیار مهم است که در دوران دانشجویی بتوانید رابطه خوبی با آشپزی برقرار کنید. به شیوه ­های مختلف می‌توان از آشپزی به‌عنوان تجربه‌ای جالب در این دوران بهره برد. با آشپزی می­توانید‌ تجربیات خوبی را از سر بگذرانید، البته می‌توانید هم‌خانه‌ای‌هایتان را هم در این لحظات شریک کنید. پخت پنکیک‌ها و کیک‌های آماده می‌تواند پیشنهاد خوبی برای شروع این فعالیت باشد، به‌ویژه این‌که در پایان هرکس می‌تواند جایزه خودش را بردارد.

 1. از تجربیات هم‌کلاسی‌ها و هم‌خانه‌ای‌هایتان در آشپزی درس بگیرید.

یکی از جذابیت‌های درس خواندن و زندگی با مردمانی از فرهنگ‌ها و آداب و عادات مختلف، غذاهای متفاوت و شگفت‌انگیزی است که هریک از آن‌ها می‌پزد. آموختن چند غذای ساده و سریع از فرهنگ‌های دیگر به این معنی است که اگر از غذاهای معمول دل‌زده و خسته شدید، گزینه‌های بیشتری برای تجربه کردن خواهید داشت.

 1. سالم بمانید.

 صحیح و سلامت ماندن در دوران دانشجویی، یکی از مهم‌ترین مسائل اجتماعی و اقتصادی این دوران است. علاوه ­بر خرید میوه و سبزیجات تازه که پیش‌ازاین نیز به آن اشاره کردیم، توصیه می‌کنیم برای خودتان برنامه ­ای ترتیب بدهید و پیشاپیش به فکر غذاهایی باشید که قرار است در طول هفته بپزید. البته نه به این معنا که همه‌چیز خیلی برنامه‌ریزی‌شده و دقیق پیش برود. مهم این است که با غذاهای متعدد در روزهای هفته، مطمئن شوید که رژیم غذایی مناسبی دارید.

 1. از خوابگاه‌های دارای آشپزخانه ‌نهایت استفاده را ببرید.

 اقامت در این خوابگاه‌ها به این معنا است که از دوشنبه تا جمعه، صبحانه و شام برایتان آماده خواهد بود. اگر در این خوابگاه‌ها ساکن هستید، قدرش را بدانید. سکونت در این خوابگاه‌ها و داشتن صبحانه و شام، زندگی را برایتان آسان‌تر خواهد کرد. و البته نشستن دور یک میز در کنار هم‌خانه­ ای‌ها، به مراودات اجتماعی­تان کمک کرده و به شناخت بیشتر از سایر فرهنگ ­ها و اقوام خواهد انجامید.

صبحانه تقریباً صبح زود سِرو می‌شود، تقریباً ۹ تا ۱۰ برای دانشجویان، البته ارزشش را دارد که برای رسیدن به صبحانه به‌موقع از خواب برخیزید.لازم به ذکر است که بهتر است سعی کنید از غذاها جا نمانید، چراکه پیش‌ازاین هزینه‌اش را پرداخت کرده‌اید و از جیبتان رفته­ است.

آداب غذاخوری
 • اگر کسی در بریتانیا شما را برای صرف غذا در منزلش مهمان کرد، دوستانه و مؤدبانه است که شما هم چیزی برای او ببرید؛ مثلاً یک کیک یا چند تکه شکلات. لازم نیست پول زیادی خرج کنید، فقط در حد رعایت ادب.
 • اگر کسی شما را برای صرف یک وعده غذا به رستوران دعوت کرد، احتمالاً به فکر پرداخت صورت‌حساب هم هست، اما خب مؤدبانه است که شما هم بخواهید هزینه را بپردازید و یک تعارف هرچند کوتاه بکنید.
 • وقتی‌که با دوستانتان به رستوران می‌روید، معمولاً هزینه بین افراد تقسیم می‌شود تا نیازی به حساب‌وکتاب‌های پیچیده نباشد. بعضی از رستوران‌ها این اجازه را می‌دهند که جداجدا پرداخت کنید.
 • هنگامی‌که صورتحساب رستوران شامل حق سرویس نمی‌شود، از شما انتظار می‌رود که مبلغی بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از کل صورتحساب را به‌عنوان انعام پرداخت کنید. البته هیچ قانون الزام‌آوری در این زمینه وجود ندارد، اما اگر از خدمات راضی هستید و از پس پرداخت انعام برمی‌آیید، عرف است که این مبلغ را پرداخت کنید.
 • چنانچه در بریتانیا به همراه دوستانتان به فضاهای عمومی می‌روید، ممکن است یک دور  a roundنوشیدن در پیش داشته باشید. بدان معنا که هر یک از اعضا موظف است که به‌نوبت، برای دیگران سفارش نوشیدنی بدهد. ممکن است وقتی نوبت شما فرابرسد، از اصطلاح «دور شما» استفاده شود.اگر نمی‌‌خواهید در این «دور» حاضر باشید و یا توان پرداخت ندارید، خیلی راحت حرفتان را بزنید. حالا می‌توانید فقط برای خودتان خرید کنید. کسی از این مخالفت شما دلخور نخواهد شد.

 بریتانیا را بگردید

هنگام تحصیل در بریتانیا، بیشترین بهره را از زمانتان ببرید. بریتانیا کشوری است با تاریخ و فرهنگی بسیار غنی، دشت‌های زیبا و چشم‌نواز و البته جذابیت‌های بسیار در هنرهای معاصر، طراحی، فرهنگ، مد و ورزش. آموزش در بریتانیا با تنوع و گوناگونی بسیاری همراه است.

جذابیت‌های بریتانیا بسیار متنوع است، از شهرهای پرجنب‌وجوش و کوه‌های پوشیده از برف و تپه‌های سرسبز گرفته تا کوهپایه‌ها و جزایر زیبا، و دقیقاً به همین خاطر است که گشت­ وگذار در بریتانیا، از واجبات است. مساحت کم و راه‌های ارتباطی مناسب امکان دیدن بسیاری از این زیبایی‌ها را فراهم کرده­ است. برخی از نمونه‌های برجسته این جذابیت‌ها در زیر فهرست شده ­اند:

لندن

پایتخت انگلستان و بزرگ‌ترین شهر بریتانیا، لندن، شهری است آمیخته با تنوع فرهنگی و قومی بسیار. تاریخ جذاب و بناهای زیبای کهن، تئاتر و غذا، تمامی این‌ها از مواردی است که لندن را به یکی از جذاب‌ترین و البته دیدنی‌ترین شهرهای جهان تبدیل کرده ­است.

شمال انگلستان

شهرهای شمالی از قبیل منچستر و لیورپول که زمانی هسته اصلی انقلاب صنعتی به شمار می­آمدند، اکنون به داشتن باشگاه‌های فوتبال و باشگاه ­های شبانه مشهورند. بیرون از شهرها نیز می‌توانید دشت‌های مسحورکننده بکر و زیبا را بیابید، از زیبایی‌های The Lake District گرفته تا تپه‌های سرسبز Yorkshire Dales.

انگلستان مرکزی

دومین شهر بزرگ بریتانیا یعنی بیرمنگام و دانشگاه‌های معروف آکسفورد و کمبریج در این منطقه که به سرزمین‌های میانه midland معروف است، قرار دارند. از شهرها بیرون بزنید و روستاهای زیبای Cotswold و نیز محل تولد شکسپیر یعنی شهر تئودوری استراتفورد آپان اون Stratford-Upon-Avon را سیاحت کنید.

جنوب غربی انگلستان

سواحل شن‌های متحرک، نواحی زیبایی را در جنوب غربی به وجود آورده­است که دِونDevon ، کورنوال Cornwall و دُرِست Dorset که روزهای آخر هفته میزبان گردشگران بسیاری است از آن جمله ­اند. دو شهر بزرگ این منطقه یعنی بریستول و بَث غیر از آرامش سواحل، جذابیت‌هایی از قبیل آثار تاریخی و زیبایی‌های هنری و موسیقی را برای مهمانان تدارک دیده‌اند.

منطقه جنوب غربی که به زیبایی دشت‌هایش شهره است، ناحیه کِنت را در بردارد که به «باغ انگلستان» ‘Garden of England’ معروف است. شهرهای ساحلی این منطقه هم جاذبه‌های مهمی هستند. برایتون یکی از این شهرهاست که البته به­ خاطر بازار قدیمی، باشگاه­های شبانه و نیز زندگی ساحلی آرام، شهرت بسیاری دارد.

اسکاتلند

اسکاتلند که در شمال غربی بریتانیا قرار دارد، مجموعه‌ای از زیبایی‌های طبیعی و شهرهای بزرگ را در خود جای داده‌است، از شهر ادینبورو و قلعه‌های تاریخیِ کوهستانی گرفته تا بزرگ‌ترین فستیوال هنری دنیا، زیبایی کوهستان‌ها و ارتفاعات و هکتارها دشت بکر که در کنار خط ساحلی واقع شده‌اند.

ولز

با وجود سه پارک بزرگ Snowdonia و Coast و Brecon Beacons که ۲۰درصد از مساحت ولز را دربرگرفته‌اند، نمی‌توان به وجود زیبایی‌های چشم‌گیر در این سرزمین شک کرد، علاوه بر وجود رشته‌کوه‌ها، سواحل صخره‌ای و شهر بزرگ و تاریخی کاردیف، ولز همچنین به لهجه متمایز و البته محبوبیت ورزش در آن شهره است.

ایرلند شمالی

ایرلند شمالی کشوری است که به مردمان مهربان و زیبایی‌های طبیعی‌اش معروف است. در پایتخت آن، بلفاست، آثار تاریخی بسیار و باشگاه های شبانه متعددی وجود دارد. به مناطق روستایی بروید و خطوط ساحلی جذاب از قبیل جاده شگفت‌انگیز Giant، اشکال صخره‌ای طبیعی و افسانه‌های مرتبط با آن را نیز دریابید.

 آداب‌ و رسوم اجتماعی

اصول رفتاری
 • در بریتانیا نام کوچک به‌عنوان «نام مسیحی» ‘the Christian name’ شناخته می‌شود. البته امروزه این امر کمترین ارتباط را با دین و مذهب دارد. نام کوچک معمولاً با یک نام میانی و پس از آن با نام خانوادگی همراه می‌شود.
 • در قرن‌های گذشته نام نوزادان را بر اساس نام عضوی از خانواده یا یک چهره مذهبی تعیین می‌کردند. خانواده‌های کاتولیک بیشتر مایل‌اند فرزندان خود را به نام قدیسان نام‌گذاری کنند.
 • در دوران جدید، فرزندان معمولاً بر اساس میل و خواسته پدرها و مادرهایشان نامیده می‌شوند، بدون هیچ ارجاعی به خانواده و مذهب. نام برخی از نوزادان برگرفته از ستارگان فوتبال، خوانندگان و بازیگران سینماست.
 • از قدیم مرسوم بوده که پس از ازدواج، نام خانوادگی زن به نام خانوادگی شوهر تغییر کند، اما اکنون برخی از زوج‌ها ترجیح می‌دهند که نام‌های خود را تلفیق کنند و یک اسم دوبخشی بسازند.
آداب ملاقات و خوشامدگویی
 • اگرچه ممکن است بریتانیایی‌ها در نگاه نخست کم‌حرف و نجوش به نظر برسند، اما در حقیقت مهربانند و از مهمانان خارجی استقبال می‌کنند.
 • در بریتانیا مرسوم است که در دیدارها، با تمام حضار حتی کودکان دست بدهند.
 • در دیدارهای تجاری و اجتماعی، مؤدبانه است که هنگام ترک جلسه هم با حضار دست بدهید. لازم نیست خیلی محکم دست بدهید یک لمس آرام کافی است.
 • برای صدا زدن افراد، از نام خانوادگی و عنوانی مناسب برای آن­ها استفاده کنید، مگر این‌که مشخصاً خواسته باشند که با نام کوچک صدایشان کنید.
سبک‌ها و شیوه‌های ارتباطی
 • مردم بریتانیا دارای ترکیب جالبی از آداب ارتباطی هستند، ترکیبی از ارتباط مستقیم و غیرمستقیم.
 • بسیاری از تجار قدیمی و مردمان طبقات مرفه اجتماعی، به‌شدت تابع استفاده رسمی از تشریفات و اصول سنتی و جاافتاده هستند.
 • اکثر بریتانیایی‌ها استاد پوشیده‌گویی هستند و تمایلی به استفاده از زبان احساسی ندارند. موضوع بحث هرچه که باشد، از کلمات مشروط‌سازی همچون «احتمالاً»، «شاید» یا «ممکن است» استفاده می‌کنند.
 • بریتانیایی‌ها به هنگام ارتباط با افرادی که ازلحاظ رتبه و طبقه با آن‌ها برابر هستند،  صریح اما آرام و موقر هستند. در ارتباط با کسانی که آشنایی بیشتری با هم دارند، ممکن است کمی غیررسمی رفتار کنند، اما همچنان خوددار خواهند بود.
 • ارتباطات مکتوب تابع قوانین و تشریفات خشک و ثابتی است. مثلاً اینکه نامه چگونه پایان یابد، با توجه به شناخت نویسنده از گیرنده نامه متفاوت است.
 • در آدرس مورداستفاده در ارتباطات مکتوب E-Mail، همیشه عنوان رسمی و نام خانوادگی افراد ذکر می‌شود. معمولاً از نام کوچک افراد در این ارتباطات استفاده نمی‌شود، مگر اینکه طرف مقابل را به‌خوبی بشناسید و با او صمیمی باشید.
 • با فراگیر شدن نامه‌نگاری اینترنتی، به نسبت بسیاری از سایر کشورها، اصول ارتباطی حداقل در آغاز ارتباط حتی رسمی‌تر شده است.
 • اکثر بریتانیایی‌ها از زبان عامیانه و کوتاه‌سازی نام­ها و عناوین کلام دوری می­کنند و اگر در ارتباط خود زیادی صمیمانه رفتار کنید حس خوبی نخواهند داشت.
هدیه دادن

اگر کسی شما را به خانه‌اش دعوت کرد، معمول و عرف است که برای او هدیه‌ای کوچک ببرید که معمولاً شامل گُل یا شکلات می‌شود. برخی افراد پیشاپیش و قبل از یک مهمانی شام گل می‌فرستند اما خیلی هم مهم نیست که همان روزی که دعوت هستید این کار را انجام دهید یا چند روز قبل­تر یا بعدتر. هدیه‌ها به‌محض رسیدن باز می‌شوند. معمول نیست که هدیه‌ها با همدیگر تعویض شوند، با این کار‌ انگار که پای حساب‌وکتاب در میان است.

آداب غذا خوردن
 • آداب غذا خوردن بر سر میز، مطابق روال جهانی است، مثلاً در هنگام غذا خوردن، چنگال را در دست چپ و چاقو را در دست راست نگه‌دارید.
 • چنگال را از پشت روی غذا می‌گیرند و غذا را با آن برمی‌دارند. کمی طول می‌کشد تا در این کار ماهر شوید.
 • منتظر بمانید تا شما را به نشستن پشت میز غذاخوری دعوت کنند. ممکن است صندلی خاصی هم برای شما در نظر گرفته باشند.
 • آرنجتان را روی میز تکیه ندهید.
 • اگر هنوز غذایتان تمام نشده است، چنگال و چاقویتان را به‌صورت ضربدر در بشقاب بگذارید. چنگال روی چاقو قرار گیرد.
 • چنگال و قاشقتان را به نشانه اتمام صرف غذا، کنار هم، در وضعیت عقربه­ های ساعت ۶:۳۰ دقیقه قرار دهید.
 • در مهمانی‌های رسمی، به‌سلامتی کسی نوشیدن وقتی انجام می‌گیرد که میزبان جام را بالا گرفته (معمولاً شراب و گاه نوشیدنی‌های ساده‌تر) و مهمانان را به نوشیدن به یاد کسی فرابخواند. سپس مهمانان جام خود را بلند کرده و پیش از آن‌که به آن لب بزنند، جمله میزبان را تکرار می‌کنند.
 • در نوشگاه‌ها معمول است که وقتی دور به شما بیفتد، هزینه دیگر اعضای گروه را هم پرداخت کنید.
 • اگر برای غذا به رستوران دعوت شده‌اید، متوجه باشید که معمولاً کسی که دعوت کرده، هزینه را پرداخت می‌کند. مهم است که رأس ساعت به قرار برسید. سر پرداخت صورت‌حساب خیلی چانه نزنید و تعارف نکنید، بلکه منتظر فرصتی برای جبران باشید.
 • در رستوران که هستید، برای فراخواندن پیشخدمت، دستتان را تکان نداده و داد نزنید.
مهمانی خانگی
 • برخلاف بسیاری از فرهنگ‌های اروپایی، بریتانیایی‌ها از پذیرایی دیگران در خانه خود خوشحال می‌شوند.
 • علی‌رغم وقت‌شناسی بریتانیایی‌ها، خیلی هم اشکالی ندارد اگر ۱۰ تا ۱۵ دقیقه دیر برسید.
 • رسم نیست که در بدو ورود کفش‌ها را باز پا درآوریم، اما بهتر است هنگام داخل شدن به منزل دیگران، در این باره سؤال کنیم.
ممنوعیت‌ها
 • آرنجتان را روی میز تکیه ندهید.
 • خیره نشوید.
 • با کسانی که خیلی خوب نمی‌شناسیدشان، زیادی صمیمی نشوید.
 • درباره مسائل شخصی سؤال نپرسید، مثلاً این‌که چقدر درآمد دارید، به چه کسی رأی داده‌اید و …
 • بلند صحبت نکنید و وسط حرف دیگران نپرید.

آب‌وهوای بریتانیا و لباس مناسب با آن

بریتانیا معمولاً کشوری بارانی در ذهن تداعی می‌شود، و این به این خاطر است که وضعیت آب‌وهوا ممکن است پیش‌بینی‌ناپذیر باشد. باران فقط در یک فصل از سال نمی‌بارد، به ­طوری­که در تمام طول سال و هرروز، امکان بارش باران وجود دارد. می‌توان در یک بعدازظهر، تابش آفتاب دل‌پذیر، بادهای شدید و نم‌نم باران را توأمان تجربه کرد.

البته با پوشیدن لباس و همراه داشتن تجهیزات مناسب (مانند عینک آفتابی، کلاه، چتر و …) می‌توانید در هر آب­ و­هوایی از بریتانیا لذت ببرید. چه چیز بهتر از استراحت در کنار رودخانه و لذت بردن از آفتاب مطبوع، رقصیدن در گِل طی یک فستیوال موسیقی یا رفتن به برف‌بازی؟

پس باید منتظر چه چیزی باشیم؟

اگرچه آب‌وهوای بریتانیا پیش‌بینی‌ناپذیر است، اما کم پیش می‌آید که آب­ وهوا به وضعیت حاد و نامتعادلی بینجامد. در تابستان دمای هوا بین ۱۸- ۹ درجه سانتی‌گراد در نوسان است. البته گاه در حین موج گرما، دما به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد هم برسد.در زمستان میانگین هوا بین ۷ تا ۲ درجه سانتی‌گراد است، گاهی پیش می­ آید که به زیر صفر درجه نیز افت می‌کند. خوشبختانه اکثر خانه‌ها، ساختمان‌ها، قطارها و اتوبوس‌ها از سیستم گرمایشی مناسبی برخوردارند.

به‌طورکلی تفاوت اندکی میان آب­ وهوای مناطق مختلف بریتانیا مشاهده می‌شود، اما در مناطق کوهستانی و شمالی، بارش برف و باران و وزش باد بیشتر دیده می‌شود.

مردم چه لباسی می‌پوشند؟

اکثر شهرهای کوچک و بزرگ بریتانیا دارای لباس‌فروشی‌های متنوعی دارند که پوشاک متنوعی برای راضی نگه­داشتن مشتریان با سلیقه ­ها و بودجه ­های متفاوت به آن­ها ارائه می‌کنند. در کنار فروشگاه‌های خیابان‌های اصلی شهر و بوتیک‌های لوکس، تعداد بسیاری مغازه دست‌دوم‌فروشی و قدیمی ­فروشی نیز دیده می‌شود. این مغازه‌ها که گزینه بسیار خوبی برای مشتریان خواهانِ تخفیف هستند، بیشتر در مناطق دانشجویی واقع شده‌اند. بسیاری از لباس‌فروشی‌ها نیز تخفیفات مناسبی را به دانشجویان ارائه می‌کنند، که برای استفاده از این تخفیف‌ها باید کارت دانشجویی یا کارت اتحادیه ملی دانشجویان را به همراه داشته باشید.

در مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌های بریتانیا تمامی گونه‌ها و مدهای گوناگونی را خواهید دید، تقریباً پوشیدن همه‌چیز در بریتانیا رواج دارد و پوشیدنی هیچ­ چیزی عجیب نیست.

دانشجویان در طول روز معمولاً لباس­ هایی ساده و خودمانی می‌پوشند، لباس­هایی شامل شلوار جین و تی‌شرت، البته بعدازظهرها که با دوستانشان بیرون می‌روند، سعی می‌کنند خوش‌تیپ‌تر باشند.

تعداد بسیار کمی از نوشگاه‌های دانشجویی، دارای قوانین پوششی هستند. برخی از رشته‌های دانشگاهی ایجاب می‌کنند که به خاطر حفظ سلامت و ایمنی خود، لباس‌های خاصی بپوشید. مثلاً اگر در آزمایشگاه علوم هستید، باید از عینک محافظ و کت سفید مخصوص آزمایشگاه استفاده کنید.

خیلی کم پیش می‌آید که وضعیت آب ­ و هوایی بریتانیا حاد و نامتعادل شود، اما احتمال تغییر سریع آب‌وهوا همیشه وجود دارد. ممکن است طی فقط یک روز شاهد تابش آفتاب گرم، بارش باران و وزش باد سرد باشید. البته بهتر است همیشه چتر به همراه داشته باشید و چندلایه لباس بپوشید تا در هوای سرد محافظتان باشد و در هوای گرم نیز بتوانید لباس‌های اضافه را از تن درآورید.

بریتانیا سرزمینی چند فرهنگی است و معمول است که ساکنان آن، لباس‌هایی مطابق با فرهنگ و مذهب خود بپوشند، لباس‌هایی همچون دستمال سر، کیپا (کلاه سنتی یهودیان)، عمامه، ساری یا پیراهن بلند. در شهرهای اصلی می‌توانید به فروشگاه‌هایی دسترسی داشته باشید که لباس‌هایی از سراسر جهان را عرضه می‌کنند، به‌ویژه لباس ­های مختص آسیا و خاورمیانه.

فصل‌ها
 • بهار (مارس، آوریل و می) فصل بارش‌های ناگهانی، گُل دادن گیاهان و به شکوفه نشستن درختان است.
 • تابستان (ژوئیه، جولای و آگوست) گرم‌ترین فصل بریتانیا، با روزهای آفتابی بلند، رگبار گاه‌گاهی و در برخی سال‌ها همراه است با موج گرما است.
 • پاییز (سپتامبر، اکتبر و نوامبر) ممکن است معتدل، خشک، مرطوب و طوفانی باشد. در این فصل برگ درختان می‌ریزد و دمای هوا با افت مواجه می‌شود.
 • زمستان (دسامبر، ژانویه و فوریه) سردترین فصل بریتانیاست همراه با دمای نقطه انجماد، یخ‌زدگی و گاه بارش برف.
در چه ساعاتی روشنایی روز وجود دارد؟
 • ساعت‌هایی که در آن‌ها روشنایی روز وجود دارد، در طول سال متغیر است.
 • طولانی ­ترین بازه زمانی روشنایی روز در ۲۱ ژوئن هر سال است. در این روز، آفتاب در ۵ صبح طلوع و اندکی پس از ۹ شب غروب می‌کند.
 • کوتاه‌ترین بازه زمانی روشنایی روز نیز در ۲۱ سپتامبر است. در این روز، آفتاب در حدود ۸ صبح طلوع و حدود ۴ بعدازظهر غروب می‌کند.
 • در آخرین یکشنبه مارس، (ساعت ۱ صبح) ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده می‌شوند و مجدداً در آخرین یکشنبه اکتبر (ساعت ۲ صبح)، یک ساعت عقب کشیده می‌شوند. زمانی که ساعت‌ها یک ساعت به جلو کشیده شده‌اند (به معنای این است که مدت روشنایی روز در عصرها بیشتر است)، ساعت تابستانی بریتانیا BST نامیده می‌شود.
لباس مناسب

این­که لباسی بپوشید که در آن راحت باشید خیلی مهم است، اما احتمالاً متوجه این نکته نیز خواهید شد که اکثر دانشجویان بریتانیا این موارد را در کمد خود دارند:

 • کت زمستانی: چیزی را انتخاب کنید که شما را در هر هوایی گرم و خشک نگه دارد. البته می‌توانید یک بارانی سبک‌تر هم برای باران‌های تند بهاری داشته باشید. حتماً یک چتر به همراه داشته باشید.
 • دستکش، شال‌گردن، کلاه گرم، گوش‌پوش
 • کفش ورزشی (کتانی) یا هر کفشی که مناسب دویدن به سمت کلاس، برای مواقع تأخیر باشد.
 • کفش‌های ضدآب مثل ولینگتون یا چکمه‌های کوه‌نوردی برای روزهای برفی و بارانی. به یاد داشته باشید که باران ممکن است به چرم آسیب بزند، پس به چکمه‌ها، دستکش‌ها و کیف‌های چرمی، اسپری محافظ ضدآب بزنید.
 • لباس جین: برای بسیاری از دانشجویان کالج و دانشگاه، یک دست لباس جینِ خوب و راحت، مثل یک یونیفورم عمل می‌کند.
 • پلیور، ژاکت یا کاپشن‌های کلاه‌دار: یک ژاکت پشمی و یک شال‌گردن بزرگ و ضخیم کافی است تا به هنگام مطالعه، در گوشه‌ای از کتاب‌خانه چمباتمه بزنید.
 • لباس‌هایی که نگران کثیف شدنشان نیستید! ممکن است در یک مسابقه خیریه، رقابت دوچرخه‌سواری، مسابقه آشپزی، مسیر پرمانع گل‌آلود یا بازی پینت‌بال به مناسبت تولد فلانی حاضر شوید، در چنین وضعیتی ممنون لباس‌های کهنه‌ای (زیرپوش و شلوارک) خواهید بود که برای چنین مواقعی نگه‌داشته‌اید.
 • پیراهن، بلوز و کفش رسمی و شیک برای قرارهای عصرانه. معمولاً پوشیدن جین و کتانی برای حضور در نوشگاه‌ و رستوران طبیعی است، اما هرازگاهی ممکن است بخواهید اندکی آراسته‌تر لباس بپوشید.
 • یک یا دو بار در سال ممکن است مؤسسه شما برنامه‌ای رسمی تدارک ببیند. در چنین مراسمی مردان کت‌وشلوار و کروات و زنان، لباس بلند یا پیراهن‌های مهمانی می‌پوشند. اگر درباره پوشش رسمی این برنامه‌ها مطمئن نیستید، هیچ ایرادی ندارد که سؤال کنید.
 • مجبور نیستید همه این لباس­ها را از خانه بیاورید، چراکه اکثر شهرهای کوچک و بزرگ بریتانیا، فروشگاه‌هایی متناسب با سلیقه‌های متفاوت دارند. حتی مغازه‌های دست‌دوم‌فروشی هم وجود دارند و می‌توانید بدون آن‌که پول زیادی خرج کنید، کمبودهای کمد لباس خود را برطرف کنید.
 • هرازچندگاه که نیاز به پوشیدن لباس رسمی داشتید، می‌توانید به‌جای خریدن، لباس‌ها را اجاره کنید، از این طریق پول بیشتری را می­توانید پس‌انداز کنید.

تقویم روزهای تعطیل و فستیوال­ ها

از تعطیلات عمومی، جشن‌های محلی و رخدادهای شناخته‌شده جهانی که در طول سال در بریتانیا برگزار می‌شوند، لذت ببرید.

در تعطیلات عمومی که Bank Holidays’ نامیده می‌شود، اکثر مؤسسات و مراکز تجاری بریتانیا تعطیل هستند. تاریخ تعطیلات عمومی در انگلستان، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی متفاوت است.

برخی از رخدادهایی که به آن‌ها می‌پردازیم و نه همه آن‌ها، جزء مهم­ترین تعطیلات عمومی تقویم بریتانیا محسوب می­شوند که البته از مهم‌ترین رویدادهایی هستند که در طول سال در بریتانیا روی می‌دهند.

تقویم

ژانویه-فوریه

۱ ژانویه: شروع سال جدید

رسم است که در نیمه‌های شب سال نو (۳۱ دسامبر) مردم به جشن و شادمانی بپردازند. جشن‌ها و مهمانی‌های متعددی در سراسر کشور برگزار می‌شود که جشن شب سال نو Hogmanay ادینبورو یکی از بزرگ‌ترینِ این جشن‌هاست. روز شروع سال نو تعطیل عمومی است. به همین خاطر تمام روز و حتی شب شاهد برپایی جشن­ هایی در سراسر بریتانیا هستیم.

اواخر ژانویه ـ اوایل فوریه: سال نوی چینی

در زمان برپایی جشن‌های سال نوی چینی، در بسیاری از شهرهای بریتانیا شاهد برپایی دکه‌های غذا، آتش‌بازی، رژه و رقص اژده ها هستیم. جشن سال نوی چینی در لندن، بزرگ‌ترین جشن این مناسبت است که در خارج از آسیا برگزار شده و سرشار از رنگ‌ها و صداها و البته بوها و عطرهای جذاب است.

۱۴ فوریه: روز ولنتاین

در این روز معشوق خود را به شام دعوت کنید و به او کارت‌پستال ولنتاین، شکلات یا گل هدیه بدهید و این روز رمانتیک را جشن بگیرید. حتی اگر مجرد هستید، ممکن است یک کارت‌پستال بی‌نام‌ونشان از یک عاشق ناشناخته دریافت کنید.

مارس ـ آوریل

۱۷ مارس: روز پاتریک مقدس

این مناسبت که توسط گروه‌ها و جمع‌های ایرلندی در تمام دنیا جشن گرفته می‌شود، امروزه در بسیاری از شهرهای بریتانیا نیز به رویدادها و مناسبت‌های مخصوص روز پاتریک مقدس منجر شده­ است. لباس سبز بپوشید، گینس Guinness (نوشیدنی ایرلندی) بنوشید و با دوستانتان بیرون بروید و در جشن‌های مربوط به این روز حاضر شوید.

مارس ـ آوریل: عید پاک

دو تعطیلی عمومی در روزهای مربوط به عید پاک وجود دارد: جمعه خوب مقدس Good Friday و دوشنبه بعد از عید پاک Easter Monday. این روز مسیحی از قدیم‌الایام و به‌طور مرسوم با شام خانوادگی که معمولاً هم شامل بره بریان، به نشانه شروع بهار است همراه می­شود. یکی دیگر از رسوم خوشمزه این عید، تخم‌مرغ شکلاتی است و در این روزها، سوپرمارکت‌ها تخم‌مرغ شکلاتی را در سایزهایی مختلف عرضه می‌کنند، از سایز بسیار کوچک تا اندازه سر شما.

مِی

نخستین دوشنبه ماه مِی: تعطیلات عمومی اول مِی. فقط یک روز!

آخرین دوشنبه ماه مِی: تعطیلات عمومی بهاری. یک روز تعطیل دوست‌داشتنی دیگر!

ژوئیه ـ جولای

۲۱ ژوئیه: انقلاب تابستانی ـ بزرگ‌ترین روز و کوتاه‌ترین شب سال را در بنای یادبود کهن Stonehenge جشن بگیرید. در میان این بنای یادبود، رو به شمال شرقی بایستید و طلوع آفتاب را بنگرید که همچون یک آتش فروزان است، منظره‌ای که منشأ باورهای کفار و عاشقان خورشید است.

اواخر ژوئیه: فستیوال گلاستنبری. تابستان در بریتانیا با فستیوال‌های موسیقی همراه است. فستیوال گلاستنبری که با حضور ۱۷۵.۰۰۰ نفر برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین و معروف‌ترینِ این فستیوال‌هاست. گزینه‌های بسیاری برای لذت بردن از فصل فستیوال‌ها وجود دارد که فستیوال No.6 در ولز، فستیوال اسکاتلندی T in the park و تعداد بسیاری فستیوال مردمی که در جای‌جای کشور شکل می‌گیرند از آن جمله است.

ژوئیه/جولای: عید فطر ـ که روز پایانی ماه رمضان است، توسط مجامع اسلامی بریتانیا جشن گرفته می‌شود. هر یک از این مجامع برنامه‌های مخصوص به خود را دارد، اما مجامع لندن و بیرمنگام، بزرگ‌ترین جشن‌ها و فستیوال‌های سازمان‌یافته را برگزار می‌کنند.

آگوست

آگوست: فستیوال ادینبورو فرینج ـ این فستیوال که شامل ۵۰.۰۰۰ اجرا و ۳.۰۰۰ شُو می‌شود، طی سه هفته ماه آگوست برگزار می‌شود و به‌عنوان بزرگ‌ترین فستیوال هنری دنیا، دربرگیرنده فرم‌های بسیاری همچون استندآپ ­کمدی، رقص، تئاتر، نمایشگاه‌های هنری، سیرک، دکلمه، اپرا و غیره می‌شود.

اواخر آگوست: کارناوال ناتینگ هیل ـ این کارناوال که در آخر هفته تعطیل عمومی آگوست برگزار می‌شود، بزرگ‌ترین کارناوال خیابانی اروپاست. به ۲ میلیون شرکت­ کننده در این کارناوال بپیوندید که در حین تماشای رژه‌های پرشور، مشغول رقص با موسیقی‌های کوبه‌ای کالیپسو و لذت بردن از غذاهای کارائیبی هستند.

آخرین دوشنبه آگوست: تعطیل عمومی تابستان ـ این آخرین تعطیل عمومی فصل تابستان است و تا کریسمس هیچ تعطیلی عمومی دیگری در کار نخواهد بود. بیشترین بهره را از آن ببرید.

اکتبر ـ نوامبر

اکتبر: فستیوال هنری بلفاست ـ این فستیوال که با تمرکز بر هنر معاصر و البته با موضوعات بین‌المللی برگزار می‌شود، سالانه بهترین و سرشناس‌ترین هنرمندان جهان را به بلفاست می‌کشاند.

۳۱ اکتبر: هالوین ـ این جشن در اصل برخاسته از دین کهن سلتیکی است. شکل مدرن جشن هالوین امروزه در بریتانیا به‌شدت در حال فراگیرتر شدن است. در کنار دیدن جادوگران، هیولاها و ارواح که کودکان و بزرگسالانی در لباس مبدل هستند، از جشن لباس‌های جذاب هالوین در این شب عجیب‌وغریب لذت ببرید.

اکتبر/نوامبر: دیوالی Diwali ـ فستیوال نور جوامع هندو، سیک و جین در شهرهای متعدد بریتانیا برگزار می‌شود. جشن خیابانی مفصلی که همراه با غذاهای سنتی، موسیقی، رقص و آتش‌بازی برگزار می‌شود، یکی از بزرگ‌ترین جشن‌های دیوالی است که در خارج از بریتانیا برگزار می‌شود.

نوامبر: فستیوال هنری طغیان outburst  ـ این فستیوال که اکنون در دهه دوم عمر خود به سر می‌برد، نمایشگاه سالانه‌ای است که به انسان‌های LGBTQ+ با هر پیش‌زمینه‌ای، این امکان را می‌دهد که برای داستان‌ها و ایده‌های خلاقانه خود جایی بیابند.

۵ نوامبر: شب آتش‌بازی ـ این جشن نشانگر سالگرد نقشه گای فاکس‌ در ۱۶۰۵ برای آتش زدن خانه لردها است. لباس گرم بپوشید و به تماشای یکی از هزاران رویداد شب آتش‌سوزی در بریتانیا بشتابید و از جلوه تماشایی این آتش‌ها لذت ببرید.

دسامبر

دسامبر: حنوکا ـ مجامع یهودیان بریتانیا، حنوکا یا فستیوال نورها را جشن می‌گیرند. منوره Menorah (شمعدان چندشاخه روشن در حین جشن حنوکا) میدان ترافالگار لندن، بزرگ‌ترین منوره اروپا به شمار می‌رود.

۲۵ و ۲۶ دسامبر: روز کریسمس و روز هدیه Boxing Day ـ کریسمس در بریتانیا یک جشن بسیار بزرگ است. آماده‌سازی این جشن از هفته‌ها قبل شروع می‌شود و شامل بازارهای کریسمس، مهمانی‌ها، درخت‌ها، هدایا و کلوچه‌های گوشت‌دار است که در جشن‌های دسامبر، نقش اصلی را ایفا می‌کنند. روز کریسمس یک روز تعطیل عمومی است، مثل روز بعد از آن ـBoxing Dayـ که مردم وقتشان را کنار دوستان و خانواده­شان می‌گذرانند.

 دین در بریتانیا

 

اعمال و اعتقادات مذهبی

دانشجویان از هر دین و مذهبی که باشند، مورد استقبال جامعه چنددینی بریتانیا قرار می‌گیرند و می‌توانند در مکان‌هایی بسیار، به اعمال مذهبی خود بپردازند. با وجود پیشینه چندفرهنگی بریتانیا که به صدها سال پیش باز می‌گردد، به ­طوری­که در این کشور حضور مجامع متشکلی از تمام ادیان اصلی به چشم می­خورد. حمایت از نیازهای دینی دانشجویان در پردیس­های دانشگاهی تضمین شده ­است.

 اکثر مدارس، کالج‌ها و دانشگاه‌ها، به مانند هتل‌ها، بیمارستان‌ها و فرودگاه‌ها دارای عبادتگاه‌هایی هستند که تمام افراد می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. هم‌چنین سازمان‌هایی وجود دارند که از همان روز نخست اطلاعات مناسب و البته پشتیبانی‌هایی را به دانشجویان ادیان مختلف ارائه می­دهند.

اکثر دانشگاه‌ها هم‌چنین خدمات مشاوره دینی متنوعی را ارائه می­دهند که حمایت‌های معنوی را برای تمام دانشجویان فراهم می‌کنند. در کنار دیگر خدمات مهم و مدیریت دیگر جنبه‌های دینی زندگی دانشجویی، سرپرستان دینی دانشجویان را به سر زدن به این مراکز و گفتگو دعوت می‌کند.

دولت بریتانیا در تمام جوانب دارای جامعه‌ای روادار tolerant country است و تبعیض قائل شدن میان انسان‌ها به دلیل تفاوت‌های نژادی، ملیتی یا مذهبی را خلاف قانون می‌شمارد. این یکی از مهم‌ترین دلایلی است که بسیاری از دانشجویان بین‌المللی، بریتانیا را برای تحصیل انتخاب می‌کنند.

چه ادیانی در بریتانیا وجود دارند؟

دین رسمی بریتانیا مسیحیت است و کلیساهای متعلق به تمام فرق مسیحی، مانند کاتولیک، پروتستان، باپتیست و متدیست در بریتانیا به چشم می­خورد. اسلام، هندوئیسم، سیکیسم، یهودیت و بودیسم از دیگر ادیان اصلی بریتانیا هستند.

در شهرهای بزرگ بریتانیا به‌راحتی جایی برای اعمال مذهبی و نیز مجامع  هم­دینان را می‌یابید، از کلیسا و مسجد گرفته تا گردواره (معبد سیک‌ها)، معبد و کنیسه. ممکن است در شهرهای کوچک‌تر فقط کلیساها را بیابید. وجود مجامع دینی قوی در شهرهای بریتانیا همچنین باعث شده ­است که نیازهایی از قبیل غذا را برآورده کنیم. نیازهایی که بخش اصلی اعتقادات دینی به شمار می ­رود.

آیا در بریتانیا می‌توان لباس­های خاص مذهبی پوشید؟

بسیاری از مردم در بریتانیا موارد مربوط به لباس‌های مذهبی خود (از قبیل عمامه، حجاب و عرقچین) را به‌عنوان پوشش روزمره خود برگزیده و نیز مناسبت­های مذهبی از قبیل کریسمس، عید، دیوالی و حنوکا را جشن می‌گیرند. در این کشورِ روادار شما آزادید هرگونه که می‌خواهید، اعتقادات دینی را با زندگی‌تان تلفیق کنید.

برای آگاهی از این‌که دانشگاه در حیطه اعتقادات و اعمال مذهبی چه کمک دیگری به شما می‌کند و این‌که آیا سازمان خاصی وجود دارد که علاقه داشته ­باشید به آن بپیوندید، با گروه مشاوره دینی در ارتباط باشید.

منبع:

https://study-uk.britishcouncil.org/living/religion

برچسب ها
3 نظرات
 1. Pingback: هزینه زندگی در انگلستان ( Cost of Living ) - موسسه سفیر ساعی

 2. Pingback: شاخص کیفیت آثار پژوهشی ( REF ) چیست - موسسه سفیر ساعی

 3. Pingback: دلایل مهم برای تحصیل در انگلستان ( Study in UK ) - موسسه سفیر ساعی

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *