۱۳۹۶/۱۲/۲۶ ۷ نظرات کانادا

هزینه تحصیل در کانادا

تحصیل در کانادا یک سرمایه‌گذاری پرارزش برای آینده است که شما به واسطه ­ی آن به تحصیلات عالی، تجربه‌های بین فرهنگی هیجان‌انگیز و مدارک دانشگاهی معتبر جهانی دسترسی پیدا می‌کنید. برخلاف تحصیل در مدارس کشورهای دیگر، تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج ­های کانادا برای دانشجویان خارجی نیازمند داشتن برنامه‌ریزی و تعهد مالی قبل از ورود به دانشگاه و در هنگام حضور در این کشور است. ازآنجایی که هزینه های تحصیل یکی از مهم‌ترین مواردی است که می‌تواند انتخاب شما را تحت تاثیر قرار دهد، از این جهت مقاله ای پیرامون هزینه تحصیل در کانادا برای شما فراهم آورده ایم.

شهریه مقرون‌به‌صرفه

هزینه تحصیل دانشجویان خارجی در بسیاری از کشورها بالا است، اما هزینه‌ تحصیل در کانادا در مقایسه با انگلستان، استرالیا و ایالات‌متحده نسبتاً پایین است.

این بدان معنی است که یک دانشجوی خارجی در کانادا می‌تواند در رشته انتخابی خود در یکی از دانشگاه‌های مطرح کانادا با هزینه‌ای تقریباً معادل نصف هزینه دانشگاه‌های غیرانتفاعی همان رشته در ایالات‌متحده به تحصیل بپردازید.

اسکان

اگر قصد دارید در کانادا تحصیل کنید، به‌جایی برای اسکان و زندگی نیاز خواهید داشت. بسیاری از دانشگاه‌ها در محوطه دانشگاه دارای آپارتمان‌های مشترک و خوابگاه هستند. هزینه‌ای که بابت کرایه اسکان در چنین منازلی گرفته می‌شود گاهی اوقات شامل غذا و سایر خدمات مانند تلفن و اینترنت نیز می‌شود و گاهی نیز چنین نیست و باید برای آنها هزینه جدا پرداخت نمایید.

اگر تصمیم دارید در خارج از پردیس دانشگاه اسکان داشته باشید، شاید هزینه کرایه منزل پایین باشد، اما باید هزینه‌های اضافی برای مبلمان، آب، برق و یا سایر هزینه‌های متفرقه را نیز بپردازید.

سایر هزینه‌های زندگی

زندگی دانشجویی فقط تحصیل و مطالعه نیست. اگر بخواهید با دوستان خود سفر کنید، به دیگر نقاط کشور بروید و یا نگاهی به رویدادهای فرهنگی متعددی که کانادا روی می‌دهد داشته باشید، باید مقدار پول نیز برای این امور کنار بگذارید.

منبع:http://educanada.ca/study-etudes/education_cost-cout_education.aspx?lang=eng

هزینه تحصیل در کانادا چقدر است؟

شورای وزیران آموزش‌وپرورش کانادا (CMEC) ابزار آنلاین مفیدی تهیه‌کرده است که به دانشجویان خارجی بالقوه این امکان را فراهم می‌سازد تا به سرعت هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های مختلف کانادا را محاسبه کنند و همچنین راهنمایی در مورد مدارک مورد نیاز برای ارائه درخواست پذیرش نیز ارائه نموده است.

شهریه تحصیل در کانادا

دانشگاه‌های کانادا، خودشان هزینه‌های خود را تعیین می‌کنند و این میزان به چندین عامل بستگی دارد: برنامه ه­ای تحصیلی، دانشجوی خارجی یا دانشجوی بومی کانادا بودن و مقطع تحصیلی دانشجو، اعم از کارشناسی یا تحصیلات تکمیلی. بر اساس آخرین گزارش مرکز آمار کانادا، شهریه دانشجویان دوره کارشناسی دانشگاه‌ها برای دانشجویان کانادایی به طور متوسط ​​۱/۳ درصد در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷ افزایش یافته است. بیشترین هزینه تحصیل متعلق به استان انتاریو بود که در آن دانشجویان کارشناسی اهل کانادا به‌طور متوسط سالانه ​​۸۴۴۵ دلار کانادا پرداخت می‌کنند.

هزینه تحصیل دانشجوی دوره کارشناسی در کانادا

بر طبق اعلام مرکز آمار کانادا، میانگین شهریه تحصیل دانشجویان خارجی در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ میلادی سالانه ۲۵۱۸۰ دلار کانادا (حدود ۲۰۵۴۰ دلار آمریکا) بوده است. البته رشته‌های هنر و علوم انسانی ارزان‌تر هستند، اما رشته‌های مانند مهندسی و پزشکی گران‌تر هستند و سالانه به‌طور متوسط ​​۲۸۶۲۵ دلار کانادا (حدود ۲۳۳۴۰ دلار آمریکا) زینه شهریه آنهاست. شهریه رشته­ های مدیریت پایین‌تر از میانگین ملی و سالانه ۲۴۶۸۳ دلار کانادا (۲۰۱۲۰ دلار آمریکا) است.

هزینه تحصیلات تکمیلی در کانادا

اگر قصد ادامه تحصیل در سطح تحصیلات تکمیلی دارید، هزینه تحصیلات معمولاً کمتر است و بسته به رشته شما متفاوت است. بر اساس اطلاعات مرکز آمار کانادا متوسط ​​شهریه تحصیلات تکمیلی در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ برابر با ۱۶۲۵۲ دلار کانادا حدوداً معادل ۱۳۲۵۰ دلار آمریکا است.

همان‌طور که در سراسر جهان مرسوم است، شهریه رشته MBA اجرایی، گران‌تر از سایر رشته‌ها است و به‌طور میانگین سالانه در حدود ۵۱۸۹۱ دلار کانادا (۴۲۴۴۰ دلار آمریکا) است، درحالی‌که شهریه MBA های معمولی به‌طور متوسط ​​۲۹۲۹۳ دلار کانادا (حدود ۲۳۹۰۰ دلار آمریکا) است.

کمک‌هزینه تحصیلی در کانادا

بورس تحصیلی، کمک‌هزینه تحصیلی و کمک بلاعوض برای دانشجویان خارجی که مایل به تحصیل در کانادا هستند، در هر دو دوره کارشناسی و کارشناسی ارشد موجود است. این کمک‌ها شامل بورس تحصیلی مختص موفقیت تحصیلی و ورزشی و بورس برخی رشته‌های تحصیلی خاص می‌شود.

بسیاری از دانشگاه‌های کانادا کمک‌هزینه تحصیلی خاص خود را ارائه می‌دهند، بنابراین شما می‌توانید درخواست بهره‌مندی از کمک‌هزینه تحصیلی را داشته باشید که به‌طور انحصاری توسط دانشگاهی که قصد تحصیل در آن را دارید، ارائه می‌شود. در تمام موارد، مهم است که در اسرع وقت درخواست خود را ارائه نمایید، زیرا بودجه بورس تحصیلی محدود و بسیار رقابتی است. به متقاضیان خارجی نیز توصیه می‌شود که فرصت‌های تحصیلی خارج از کشور خودشان را از طریق سازمان‌های ارائه‌دهنده این خدمات، پیگیری نمایند.

یکی از منابع قابل‌توجه ارائه کمک‌هزینه تحصیلی، برنامه کمک‌هزینه تحصیلی مشترک‌المنافع کانادا (Canadian Commonwealth Scholarship Program) است که به دانشجویانی ارائه می‌شود که کشورشان عضو سازمان کشورهای مشترک‌المنافع است. همچنین اطلاعات کمک مالی ارائه‌شده در وب‌سایت مرکز اطلاعات کانادا برای مدارک بین‌المللی، می‌تواند برای این دانشجویان مفید باشد.

منبع: https://www.topuniversities.com/student-info/student-finance/how-much-does-it-cost-study-canada

میانگین وزنی شهریه مقطع کارشناسی برای دانشجویان تمام‌وقت کانادایی، بر اساس رشته در سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷

  دلار
امور تربیتی (رشته ­ی آموزش) ۴,۶۷۶
کشاورزی، حفظ و نگهداری منابع طبیعی ۵,۵۸۲
علوم انسانی ۵,۵۹۵
پرستاری ۵,۶۳۴
علوم رفتاری و اجتماعی و مطالعات حقوقی ۵,۷۲۱
هنرهای تجسمی، نمایشی و فن‌آوری ارتباطات ۵,۸۴۲
خدمات شخصی، محافظتی و حمل‌ونقل ۶,۱۵۷
علوم زیستی و فیزیکی و فناوری‌های مرتبط ۶,۱۹۱
دیگر حوزه‌های سلامت، پارک، تفریحات و تناسب‌اندام ۶,۲۶۱
میانگین تمامی رشته‌های تحصیلی ۶,۵۷۱
مدیریت بازرگانی و مدیریت عمومی ۷,۰۶۸
معماری و فن‌آوری‌های مرتبط ۷,۰۸۱
ریاضیات، علوم رایانه و اطلاعات ۷,۱۴۰
دامپزشکی ۷,۶۶۷
مهندسی ۸,۰۹۹
داروسازی ۱۰,۲۷۹
حقوق ۱۳,۶۴۲
پزشکی ۱۴,۴۴۴
دندانپزشکی ۲۲,۲۹۷

منبع:https://www.statcan.gc.ca/daily-quotidien/170906/cg-b001-eng.htm

برچسب ها
7 نظرات
 1. رويا

  سلام من ليسانس زيست شناسي دارم و ميخوام در كانادا در مقطع كارشناسي ارشد در يه رشته ديگه ادامه تحصيل بدم ايا امكانش هست در مقطع كارشناسي ارشد ادامه بدم و يا بايد مجدد از كارشناسي شروع كنم؟ممنون ميشم اگه هر چه سريعتر اطلاعات كاملي در اختيارم بزاريد

  پاسخ
  1. محمدعلی سنمبری

   سلام دوست عزيز
   براي جواب صحیح به سوال شما لازم است راجع به رشته ای كه مد نظر داريد وارد شويد و سوابق شغلی و سن خود را بيان فرماييد
   موسسه سفیر ساعی – خدمات تحصیل در انگلستان ، تحصیل در کانادا و تحصیل در چین
   ۰۲۱-۸۸۱۹۱۵۴۵

   پاسخ
 2. رامین

  سلام من درحال حاضر دانشجوی کارشناسی رشته معماری هستم
  و قصد دارم در کانادا ادامه تحصیل بدم باید از اول شروع کنم یا میتونم واحد هایی ک گذروندمو تطبیق بدم یا باید از اول بخونم
  دانشجوی دانشگاه ازاد نجف اباد اصفهان هستم و مدرک این دانشگاه بین الملل هست یا این ک کارشناسی را اینجا بگیرم و واسه ارشد برم کانادا واقعا ممنون میشم راهنماییم کنیم🙏🏻🙏🏻

  پاسخ
  1. محمدعلی سنمبری

   دوست عزيز سلام

   ضمن تبريك سال نو و تشكر از اينكه وبسايت ما را دنبال ميكنيد.

   بطور كلي كشور و دانشگاهی كه شما تمايل به تحصیل در آن داريد ملزم به قبول واحدهاي دانشگاهی كه در ايران گذرانده ايد نيست، مگر در مواردي كه دانشگاه های مبدأ و مقصد تفاهم نامه تبادل و انتقال دانشجو داشته باشند كه عموما خيلي از واحدهاي دروس عمومي دانشگاه های ایران نيز در چنين مواردي قابل تطبيق نخواهد بود.
   البته ممكن است موارد معدودي نيز يافت شود كه تطبيق واحدها را انجام دهند ولي معمولا پس از دريافت پذيرش و حضور دانشجو در كشور مقصد خواهد بود، و به هيچ وجه گارانتي وجود ندارد، لذا پيشنهاد ما به شما اتمام دوره ليسانس در ايران و همزمان تكميل سطح زبان سپس اقدام براي فوق ليسانس در كشور متبوع است.

   موسسه سفیر ساعی – خدمات تحصیل در انگلستان ، تحصیل در کانادا و تحصیل در چین
   ۰۲۱-۸۸۱۹۱۵۴۵

   پاسخ
 3. فاطمه

  سلام.من الان دیپلمه تجربی دارم و میخام تو دانشگاهه کانادا ادامه تحصیل بدم.معدلمم کمه.اگه میشه راهنماییم کنید.ممنون

  پاسخ
  1. محمدعلی سنمبری

   دوست عزیز سلام
   با سپاس از ارسال پیام و تبریک سال نو

   با توجه به اینکه سوال مطرح شده بسیار کلی است، خواهش می‌کنیم ابتدا قسمت مربوطه به سوال خود را در وبسایت موسسه مطالعه فرمایید و درصورت نیاز به توضیحات تکمیلی سوال اختصاصی خود را مطرح فرمایید.

   بااحترام

   موسسه سفیر ساعی – خدمات تحصیل در انگلستان ، تحصیل در کانادا و تحصیل در چین
   ۰۲۱-۸۸۱۹۱۵۴۵

   پاسخ
 4. ساناز

  سلام من لیسانس روانشناسی بالینی دارم و متاسفانه معدلم ۱۶.۳۳ هستش…دانشگامم دانشگاه غیرانتفاعی بوده…آیا این شانسو دارم اگر مدرک آیلتس زبانم رو بگیرم بتونم در کانادا ارشد همین رشته رو بخونم؟؟

  پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *