۱۳۹۶/۱۲/۰۳ بدون نظر کانادا

درباره کانادا

کشور کانادا که به داشتن تنوع، ارزش‌های فراگیر و سطح بالای استانداردهای زندگی معروف است، در سطح بین‌المللی به‌عنوان یکی از بهترین کشورها برای زندگی و تحصیل شناخته می­ شود. وقتی که به خود گفته اید من ” تحصیل در کانادا ” را انتخاب کرده ام شاید بهتر باشد تا حدودی در مورد حقایق آن هم بدانید. در این مقاله با سفیرساعی همراه باشید تا بیشتر این کشور را بشناسیم.

کانادا دومین کشور بزرگ جهان است و در جهان طولانی‌ترین مرز را با همسایه ­ی خود یعنی ایالات‌متحده دارد. با توجه به وسعت این کشور، انواع مختلف مناظر و اکوسیستم‌ در این کشور یافت می‌شود، از جمله کوه ها، مناطق ساحلی، جنگل، چمنزار و تندرای قطبی. کانادا به داشتن زیبایی­های طبیعی و حیات وحش معروف است، اگر در این کشور بودید، حتماً از فرصت استفاده کنید و از زیبایی‌های این کشور دیدن کنید.

 جمعیت کانادا فقط کمی بیش از ۳۵ میلیون نفر است که البته با توجه به وسعت این کشور، جمعیت کمی است. جمعیت ایالت کالیفرنیا از جمعیت کل آن بیشتر است! اکثریت مردم در مناطق شهری مدرن زندگی می‌کنند و بخش عمده‌ای از آنها در یکی از چهار منطقه زیر زندگی می‌کنند: انتاریوی جنوبی، منطقه مونترال، شهر ونکوور و جزایر ونکوور جنوبی، و کوریدور کالگری ادمونتون. نود درصد از جمعیت کانادا در ۱۶۰ کیلومتری مرز ایالات‌متحده زندگی می‌کنند، این در حالی است که شمال این کشور به دلیل شرایط سخت آب و هوایی، بسیار کم جمعیت است.

مردم کانادا در طول سال هر چهار فصل بهار، تابستان، پاییز و زمستان را تجربه می‌کنند. تابستان که بین ماه‌های ژوئن و سپتامبر قرار دارد، گرم و مرطوب است و دما ممکن است به بالاتر از ۳۰ درجه سانتی‌گراد برسد. بهار و پاییز فصل‌های گذرا هستند، و در آن زمان بارندگی و تغییر درجه حرارت بسیار بیشتر است. زمستان در اکثر مناطق کانادا بسیار سرد است و دمای هوا معمولاً به زیر صفر درجه سانتی‌گراد می‌رسد. از ماه دسامبر تا اوایل ماه آوریل، بارش برف پدیده‌ای متداول است. بعضی مناطق ساحلی مانند ونکوور و ویکتوریا اغلب زمستان‌های معتدل­تری دارند، و در آنجا بارش باران بیشتر از برف است.

استان ها و قلمروهای کانادا

کانادا، به عنوان یک کشور و حاکمیت مستقل در آمریکای شمالی، به لحاظ تقسیمات کشوری به سیزده بخش تقسیم شده است: ده استان و سه قلمرو. استان‌های آن عبارت‌اند از: آلبرتا، بریتیش کلمبیا،  مانیتوبا، نیوبرانزویک، نیوفاندلند و لابرادور، نوا اسکوشیا، انتاریو،  جزیره پرنس ادوارد،  کبک و  سسکچوان. سه قلمرو آن نیز عبارت‌اند از: شمال غرب، نوناووت و یوکان.

تفاوت بین یک استان و یک قلمرو در حکومت آن‌ است. اساساً، در قلمروها قدرت تحت اختیار مجلس کانادا واگذار شده است؛ آنها، با هم گروه بندی شده و توسط دولت فدرال اداره می‌شوند. از سوی دیگر، استان‌ها بر اساس قانون اساسی، از اختیارات مختص خود برخوردارند. استان‌های جنوبی کانادا، در نزدیکی مرز با ایالات‌متحده قرار دارند. آنها از شرق هم‌مرز اقیانوس اطلس و در غرب هم‌مرز اقیانوس آرام هستند. قلمروها در شمال کانادا نزدیک مدار قطب شمال و اقیانوس منجمد شمالی قرار دارند و جمعیت نسبتاً کمتری دارند.

 • بریتیش کلمبیا

 بریتیش کلمبیا غربی‌ترین استان کانادا است. این استان که از معروف‌ترین استان‌های کانادا و هم‌مرز اقیانوس آرام است، یکی از معتدل‌ترین نقاط کانادا است که دارای جزایر ساحلی و نواحی کوهستانی است. تنوع جغرافیایی بریتیش کلمبیا ماجراجویان ازجمله اسکی‌بازان، کایاکرها و دوچرخه‌سواران کوهستان را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. شهرها و شهرستان‌های بزرگ آن عبارت‌اند از:  ویکتوریا (مرکز استان)،   ونکوور ، ویستلر و   کلوونا.  بریتیش کلمبیا بیش از هر چیز به داشتن  منطقه شراب اوکانگان، اسکی، ماهیگیری، تماشای نهنگ، گلف و دیگر ورزش‌های فضای باز شناخته‌شده است.

 • آلبرتا

آلبرتا یکی از سه استان چمنزار کانادا است. بخش‌هایی از سلسله کوه‌های راکی علاوه بر بریتیش کلمبیا در استان آلبرتا نیز قرار دارد و به همین دلیل این استان به‌عنوان یک قطب اسکی‌بازی و پیاده‌روی شناخته شده است. آلبرتا مرکز اصلی عرضه و خدمات صنعت نفت خام کانادا، ماسه‌های نفتی آتاباسکا و دیگر صنایع منابع شمال کانادا است. کالگری استامپیدز در آلبرتا بسیار معروف است، این منطقه، دارای فرهنگ گاوچرانی منحصربه‌فرد خود است، این منطقه همچنین به داشتن جشنواره مردمی ادمونتون، بازار ادمونتون، کوه های راکی ​​و منطقه پرش هِد اسمشد اینبافلو (Head-Smashed-In Buffalo) شناخته شده است. شهرهای بزرگ آن ادمونتون (مرکز استان)، کلگری،  بنف و جاسپر هستند.

 • سسکچوان

سسکچوان مرکز استان، مملو است از چمنزار و میان دو استان آلبرتا و مانیتوبا قرار دارد. اکثریت ساکنان سسکچوان در نیمه جنوبی استان، به‌ویژه در ساسکاتون و رجینا زندگی می‌کنند. صنعت عمده استان، کشاورزی و سپس استخراج معادن، نفت و تولید گاز طبیعی است. شهرهای اصلی این استان عبارت‌اند از: رجینا (مرکز استان)، ساسکاتون و پرنس آلبرت. سسکچوان بیشتر به‌عنوان منطقه‌ای مناسب برای ماهیگیری، شکار و دیگر فعالیت‌های فضای باز شناخته شده است.

 • مانیتوبا

مانیتوبا شرقی‌ترین استان و ناحیه طولی کانادا است. مانند سسکچوان، اکثریت جمعیت این استان نیز در منطقه جنوبی زندگی می‌کنند. شمال مانیتوبا از کوه‌های سنگلاخی کنیدین شیلد (Canadian Shield) و توندرای قطبی تشکیل شده است که عمدتاً فاقد سکنه است.  بیش از شش هزار سال است که این استان، مآمن بومیان و مردم نژاد متی است که همچنان در این منطقه نفوذ فرهنگی زیادی دارند. شهرهای اصلی این استان  وینیپگ (مرکز استان) و چرچیل هستند. مانیتوبا بیش از هر چیز به عنوان مرکز خرس‌های قطبی جهان و دو جشنواره‌اش شناخته‌شده است. این جشنواره‌ها عبارت‌اند از: لفستیوال دی ویجر (Le Festival du Voyageur) که یک جشنواره بزرگ زمستانی است و فولکل اوراما (Folklorama) که یک جشنواره فرهنگی و غذایی است.

 • انتاریو

انتاریو پرجمعیت‌ترین استان کانادا است که تقریباً ۴۰ درصد از کل جمعیت کانادا را در بر می‌گیرد. این استان همچنین محل استقرار پایتخت فدرال اتاوا و پایتخت تجاری غیررسمی تورنتو است. اکثر ساکنان انتاریو در بخش جنوبی استان در نزدیکی تورنتو و در امتداد اتاوا،  آبشار نیاگارا و نیاگارا آندِ لیک زندگی می کنند. انتاریو بیش از هر چیز به پارک آلگونکیون (Algonquin Park)، برج CN، منطقه شراب نیاگارا، بروس تریل (Bruce Trail) و انبوه مناطق جنگلی و دریاچه هایش شناخته شده است.

 • کبک

کبک، دومین استان پرجمعیت کانادا است که عمدتاً به خاطر مردم فرانسوی‌زبان، فرهنگ و نشانه‌های فرانسوی آن شناخته می‌شود. این استان، به لحاظ مساحت بزرگ‌ترین استان کانادا است. اکثر ساکنان این استان، در کنار رودخانه سنت لارنس زندگی می‌کنند، به‌خصوص در دو شهر مونترال و کبک که دو شهر بزرگ این استان هستند. از جاذبه‌های این استان برای ساکنان و بازدیدکنندگان می‌توان به بخش  قدیمی مونترال و دشت‌های آبراهام (یک منطقه تاریخی) و همچنین تفرجگاه‌های عالی اسکی اشاره کرد.

 • نیوبرانزویک

نیوبرانزویک یکی از سه استان دریایی کانادا است که یک خوشه کوچک در سواحل شرقی را تشکیل می‌دهد که درست در زیر کبک و هم‌مرز با ایالت مین آمریکا قرار دارد. فردریکتون (مرکز استان)، مونکتون و سنت جان شهرهای مهم این استان هستند. از جاذبه‌های نیوبرانزویک  می‌توان به خلیج فندی (Bay of Fundy)، رشته‌کوه آپالاچی، مناظر ساحلی و فانوس‌های دریایی متعدد اشاره کرد.

 • نوا اسکوشیا

اگرچه نوا اسکوشیا، دومین استان کوچک کانادا است، ولی به لحاظ تراکم جمعیت، دومین استان کانادا است. این استان، یکی از سه استان دریایی کانادا و بخشی از اقیانوس اطلس کانادا (Atlantic Canada) را تشکیل می‌دهد. شهرهای اصلی این استان عبارت‌اند از: هالیفاکس (مرکز استان)، سیدنی، ولفویل و پگیزکُو. پگی. از جاذبه‌های نوا اسکوشیا می‌توان به  کابوت تریل و دیگر جاذبه‌های طبیعی، فرهنگ سلتیک، قلعه لوییزبورگ، شام لابستر تازه، خط ساحلی وسیع و دره آناپولیس در قسمت غربی شبه‌جزیره اشاره کرد.

 • جزیره پرنس ادوارد

جزیره پرنس ادوارد، آخرین استان دریایی کانادا است که در واقع از ۲۳۲ جزیره تشکیل‌شده است که نام بزرگ‌ترین جزیره پرنس ادوارد است. این استان، کوچک‌ترین استان کانادا هم به لحاظ مساحت و هم به لحاظ جمعیت است. مهم‌ترین شهر آن، شارلوت تاون (مرکز استان) است که بیش از هر چیز به خاطر رمان آنه شرلی (Anne of Green Gables) که در آنجا روی داده است و همچنین صدف های خوشمزه‌ای که در آب‌های اطراف یافت می‌شود، شناخته‌شده است.

 • نیوفاندلند و لابرادور

نیوفاندلند و لابرادور، شرقی‌ترین استان کانادا است که در اقیانوس اطلس واقع‌شده است و از جزیره نیوفاندلند و سرزمین اصلی لابرادور تشکیل شده است و به همین علت نیز، این‌چنین نام‌گذاری شده است. بیش از ۹۰ درصد جمعیت این استان در نیوفاندلند و جزایر اطراف آن زندگی می‌کنند. شهر اصلی آن سنت جان (مرکز استان) است. این استان به مهمان‌نوازی ساکنانش،  پارک ملی گروس مورن، کوه‌های یخ و نهنگ‌های تماشایی‌اش معروف است.

 • یوکون

یوکان، کوچک‌ترین قلمرو از سه قلمرو کانادا است (که البته به نام یوکون نیز شناخته می‌شود)، این قلمرو، غربی‌ترین قلمرو کانادا است که هم‌مرز با آلاسکا است.  از جاذبه‌های یوکان می‌توان به این موارد اشاره کرد: شفق شمالی (نورثن لایتز)، مکان‌های تاریخی کلندیک گلدن راش، کوه لوگان (مرتفع‌ترین کوه کانادا) در پارک ملی کلون، خورشید نیمه‌شب (زمانی که خورشید در نیمه‌شب قابل‌مشاهده است)، سورتمه کشی سگ­ها. شهر وایتهورس، مرکز استان در قسمت جنوبی قلمرو قرار دارد و تنها شهر یوکون است. بخشی از سواحل قطبی، دارای آب‌وهوای توندرا است.

 • قلمروهای شمال غربی

قلمروهای شمال غربی، پرجمعیت‌ترین قلمرو سه‌گانه کانادا است و در قسمت شمال غربی کانادا، هم‌مرز دو قلمرو دیگر قرار دارد.  یونانویف، مرکز این استان است و این قلمرو بیش از هر چیز به خاطر شفق شمالی، خورشید نیمه‌شب، رودخانه ناهانی و ورزش‌های فضای باز معروف است.

 • نوناووت

نوناووت بزرگ‌ترین و شمالی‌ترین قلمرو کانادا و البته جدیدترین آنها نیز می‌باشد که در سال ۱۹۹۹ از قلمرو شمال غربی جدا شده است. یکی از مناطق دور افتاده جهان و به لحاظ کمترین جمعیت، رتبه دوم را در کانادا دارد. آیکلوت مرکز این استان است و ماجراجویان به اینجا سفر می‌کنند تا به تماشای نهنگ‌های‌ دریایی‌ قطب‌ شمال‌، خرس‌های قطبی و کاوش در این قلمرو بپردازند.

کانادا

نکاتی که باید در مورد کشور کانادا بدانید

 • زبان رسمی کانادا: انگلیسی و فرانسوی
 • پایتخت: اتاوا ( Ottawa )
 • سه صنعت اصلی: خدمات، تولید و منابع طبیعی
 • واحد پول رایج: دلار کانادا (CAD)
 • کانادا دارای ۱۰ استان و ۳ قلمرو است.
 • رئیس دولت: نخست‌وزیر

آمارهای جالب درباره کانادا

 • کانادا تحصیل‌ کرده‌ترین کشور جهان است، بیش از نیمی از ساکنان این کشور دارای مدرک دانشگاهی هستند.
 • کانادا دارای طولانی‌ترین خط ساحلی در جهان است و با سه اقیانوس مختلف ساحل دارد: اقیانوس اطلس، قطب شمال و اقیانوس آرام.
 • ۱۰ درصد کل پوشش جنگلی جهان در کانادا قرار دارد.
 • کانادا بیشتر از هر کشور دیگری در جهان دارای دریاچه می‌باشد، ۵۶۳ دریاچه کانادا هر یک بیش از صد کیلومترمربع مساحت دارند.
 • در سال ۲۰۱۵ یک مرد کانادایی به دلیل بستن بیش از صد بالن به یک صندلی و پرواز بر فراز شهر کلگری دستگیر شد.
برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *