۱۳۹۶/۰۲/۲۰ ۲ نظرات آفریقای جنوبی

در مورد آفریقای جنوبی

آفریقای جنوبی سرزمین رنگین کمان، تضادها، علوم و تکنولوژی

کشور آفريقاي جنوبي درجنوبي ترين نقطه قاره آفريقا قرار گرفته است.از شمال غربي با ناميبيا، از شمال با بوتسوانا و زيمبابوه،از شمال شرقي با موزامبيك، از شرق با سوازيلند همسايه بوده و همچنين اقيانوس هاي اطلس و هند از جنوب، جنوب غربي و جنوب شرقي آنرا احاطه كرده اند. در طول ساحل شرقي گرم استوائي، داراي روزهائی گرم و شبهاي سرد مي باشد.

آفریقای جنوبی

سرزمینی که نام آفریقای جنوبی را بر دوش می کشد فاقد ویژگیهای قاره سیاه است.ظاهر شهرها در آفریقای جنوبی اروپایی است و مردم به سبک اروپاییها لباس می پوشنداما واقعیتی که درعمق به چشم می خورد برخی روابط و نابرابری ها است که بصورت میراثی از گذشته همچنان باقی مانده است.
آفریقای جنوبی سرزمینی است با ثروتی عظیم و سرشار که اغلب از آن به‌عنوان ملت رنگین‌کمان یاد می‌کنند، این اصطلاح را اسقف اعظم دسموند توتو خلق کرد و بعدها رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی نلسون ماندلا از آن به عنوان استعاره‌ای برای توصیف پیشرفت‌های جدید تنوعات فرهنگی نشات گرفته از ایدئولوژی آپارتاید استفاده کرد.

وضعیت آب و هوا و فصول در آفریقای جنوبی با دیگر کشورها از جمله سرزمین ما ایران متفاوت است، مثلا آغاز بهار در ایران با آغاز فصل پاییز در آفریقای جنوبی همزمان می باشد.فراوانی و کیفیت بالای آب در این سرزمین یکی از ویژگیهای منحصر به فرد آن است. به طوری که آب لوله کشی در سراسر آفریقای جنوبی قابل شرب است، در حالی که در اروپا و آمریکا آب قابل شرب به صورت بسته بندی عرضه می شود. در واقع آفریقا دارای آبی زلال، شفاف و گواراست که گواراتر از هر شربتی است.

هوا در این سرزمین پاک سرشار از اکسیژن است. تنفس در این هوا برای شهروندانی همچون ما که از آلودگی هوا در تهران رنج می بریم، لذت بخش است. دمای هوا در آفریقای جنوبی در گرمترین فصل سال به ۴۵ درجه و در سردترین روزها به ۴- درجه می رسد.خیابانها و گذرگاهها در شهرها تمیز و عاری از هر نوع زباله ای می باشد.
زبان مردم آفریقای جنوبی آفریقایی (آفریکانس) است که خود ترکیبی از زبانهای هلندی، فلماندر و آلمانی است. اما زبان رسمی این کشور انگلیسی می باشد.غیر از این زبانها، ۹ زبان دیگر هم در این سرزمین رایج است.
طبق قانون اساسی جدید ۱۱ زبان بعنوان زبان رسمی کشور به رسمیت شناخته شده که انگلیسی و آفریکانس در سراسر کشور مکالمه و بقیه زبانها در مناطقی که اکثریت دارند رسمی می باشند.

جمعیت آفریقای جنوبی حدود ۴۱ میلیون نفر است و شمار مسلمانان در این کشور به ۱میلیون نفر می رسد.

مساحت این کشور۱،۲۷۲،۰۳۷ کیلومترمربع بوده و برطبق قانون اساسی جدید، این کشور دارای ۹ استان نیمه خودمختارمی باشد.
پایتخت اداری، شهر پروتوریا، و مقر پارلمان در شهر کیپ تاون می باشد. جمعیت ۴۱ میلیون نفری از چهار نژاد نژاد اصلی سیاه- سفید- رنگین پوست و آسیائی تشکیل شده است.
در آفریقای جنوبی تقریبأ تمامی مذاهب دنیا پیروانی دارند. اکثریت مردم آفریقای جنوبی مسیحی می باشند ولی اسلام و هندوئیسم و یهودیت نیز از دیگر ادیان بزرگ این کشور محسوب می گردند.

مسلمانان با حدود ۱میلیون نفر ۲% از کل جمعیت آفریقای جنوبی را تشکیل می دهند که بیشتر در کیپ تاون و دوربان سکونت دارند که از این میان ۱۰% سیاهان بومی و بقیه مهاجران رنگین پوست مسلمان، عمدتأ هندی ،مالزیایی الاصل بوده و پیرو مذاهب حنفی و شافعی می باشند.حدود ۲۰۰۰ نفر شیعه و اکثرأ جدیدالتشیع می باشند. در آفریقای جنوبی تعداد ۴۵۵ مسجد و ۴۰۸ مرکز آموزش متعلق به مسلمانان وجود دارد.بر اساس آمار منتشر شده از سوی (( سازمان خدمات ارتباطات آفریقا ی جنوبی))، بیش از ۵هزار عنوان مجله، روزنامه، هفته نامه، فصلنامه، گاهنامه و … در این کشور منتشر می شود.
مهمترین روزنامه ها عبارتند از سیتی زن، استار، دیلی نیوز، سویتن، ساندی تایمز، آرگوس، سیتی پرس، بیلد، راپورت و پرتوریانیوز که  پر تیراژترین نشریه های کشور، هفته نامه ساندی تایمز و روزنامه سویتن می باشد.

برچسب ها
2 نظرات
  1. Pingback: تحصیل در آفریقای جنوبی ( Study in South Africa ) - موسسه سفیر ساعی

  2. Pingback: تحصیل در آفریقای جنوبی (Study in South Africa) - موسسه سفیر ساعی

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *