۱۳۹۶/۰۹/۰۵ بدون نظر چین

بورسیه های تحصیل در چین (Chinese Scholarships)

کشور چین یکی از مقاصد عالی دانشجویان جهت تحصیل در خارج بوده که از پتانسیل بسیار خوبی برای دانشجویان برخوردار می باشد. ارائه متنوع بورسیه های تحصیلی از طرف دانشگاه های مطرح و معتبر چین (مورد تایید وزارت علوم) ، خصوصا که این بورسیه ها همراه با دریافت فاند هم می باشد تاثیر بسیار زیادی در جذب دانشجویان خارجی برای تحصیل در چین دارد.

به منظور گسترش درک متقابل، همکاری و مبادلات در زمینه های مختلف بین چین و کشورهای دیگر، دولت چین برنامه هایی را برای اعطای بورس تحصیلی به دانشجویان، اساتید و پژوهشگران سایر کشورها، به اجرا گذاشته است. مسئولیت پذیرش داوطلبان و مدیریت بورس تحصیلی دولت چین از طرف وزارت آموزش جمهوری خلق چین (MOE (Ministry of Education ، به شورای بورس تحصیلی چین (CSC (China Scholarship Council ، محول شده است. در حال حاضر، ۲۷۹ دانشگاه به این منظور تعیین شده اند که طیف وسیعی از برنامه های آکادمیک در علوم، مهندسی، کشاورزی، پزشکی، اقتصاد، مطالعات حقوقی، مدیریت، آموزش، تاریخ، ادبیات، فلسفه و هنرهای زیبا را برای دریافت کنندگان بورس تحصیلی در تمام سطوح ارائه میکنند .

الف ) انواع بورس های دولت چین

۱.بورس دوجانبه:

این بورس تمام یا بخشی از هزینه های تحصیلی را پوشش داده و بر اساس موافقتنامه های همکاری آموزشی بین دولت چین و دیگر دولت ها، موسسات، دانشگاه ها و یا سازمان های بین المللی انجام می شود. این بورس شامل دانشجویان مقطع کارشناسی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی، پژوهشگران عمومی و پژوهشگران ارشد می شود. متقاضیان باید از طریق سازمان های اعزام کننده بورسیه در کشور خود اقدام نمایند .

۲. بورس دانشگاه های چین:

این بورس تمام هزینه های تحصیلی را پوشش می دهد و اختصاص به دانشگاه های و مراکز آموزش عالی برخی استان و مناطق چین دارد تا بتوانند دانشجویان برجسته بین المللی را برای تحصیلات تکمیلی جذب کنند. این بورس فقط برای تحصیلات تکمیلی است. متقاضیان باید از طریق دانشگاه هایی که به این منظور تعیین شده اند اقدام کنند.

۳. بورس گریت وال:

این بورس ویژه یونسکو بوده و تمام هزینه ها را پوشش می دهد. هدف آن حمایت از دانشجویان و پژوهشگران کشورهای در حال توسعه برای مطالعه و پژوهش در چین است. فقط پژوهشگران عمومی و پژوهشگران ارشد می توانند از این بورس استفاده کنند. متقاضیان باید به کمیسیون ملی یونسکو در کشورهای خود مراجعه کنند.

۴.بورس اتحادیه اروپا:

این بورس تحصیلی با پوشش کامل برای تشویق دانشجویان کشورهای عضو اتحادیهاروپا به مطالعه و پژوهش در چین بوده و هدف آن گسترش درک متقابل بین چین و اعضای اتحادیه اروپا است. شامل مقاطع کارشناسی، تحصیلات تکمیلی و پژوهشگران عمومی و ارشد می شود. متقاضیان باید از طریق دفاتر فرهنگی چین در اتحادیه اروپا اقدام کنند.

۵. بورس AUN :

این بورس تحصیلی کامل برای شبکه دانشگاه آسه آن (ASEAN University Network) و با هدف تشویق دانشجویان، اساتید و پژوهشگران کشورهای عضو آسه آن به تحصیل در چین و افزایش تبادلات علمی و درک متقابل میان چین و اعضای آسه آن است. این بورس فقط از تحصیلات تکمیلی حمایت می کند. متقاضیان باید از طریق دبیرخانه AUN اقدام کنند.

۶. بورس برنامه PIF :

این بورس تحصیلی کامل برای حمایت از دانشجویان کشورهای جزیره پاسفیک برای مطالعه در چین است. شامل دانشجویان کارشناسی، تحصیلا تکمیلی، پژوهشگران عمومی و پژوهشگران ارشد می شود متقاضیان باید به دبیرخانه (PIF ( Pacific Islands Forum درخواست دهند.

۷. برنامه WMO :

این یک بورس شامل معافیت از شهریه، اقامت رایگان در دانشگاه و بیمه پزشکی جامع بوده و در اختیار سازمان هواشناسی جهانی (WMO) گذاشته شده تا بتواند از دانشجویان بین المللی برای مطالعه و انجام تحقیقات هواشناسی، هیدرولوژی، و نظارت و مدیریت منابع آب در چین حمایت کند. فقط برای دانشجویان دوره کارشناسی و تحصیلات تکمیلی است و متقاضیان باید از طرق WMO اقدام کنند.

ب) انواع بورس، مدت بورس، زبان آموزش، دانشگاه ها و رشته ها

انواع بورس
بورس تحصیلی دولت چین برای حمایت از دانشجویان، اساتید و پژوهشگران بین المللی برای دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری و همچنین دوره های مطالعه زبان چینی یا سایر پژوهش های دانشگاهی در موسسات آموزش عالی چین است.

مدت بورس
بورس تحصیلی دولت چین شامل آموزش زبان چینی (مقدماتی) و دوره تحصیلی می شود. جدول زیر مدت هر برنامه را نشان می دهد.

نوع بورسمدت آموزش زبان (سال)مدت تحصیل (سال)مدت کل بورس (سال)
کارشناسی۱ – ۲۴ – ۵۴ – ۷
کارشناسی ارشد۱ – ۲۲ – ۳۲ – ۵

دکترا

۱ – ۲۳ – ۴۳ – ۶
پژوهشگران عمومیتا ۱تا ۱تا ۲
پژوهشگران ارشدتا ۱تا ۱

تا ۲

 

آموزش زبان

بورسیه های دوره کارشناسی باید دوره های زبان چینی را به مدت یک سال در یکی از ۱۰ دانشگاه زیر، بگذرانند و در صورت قبولی دوره اصلی تحصیلی خود را شروع کنند. بورسیه های کارشناسی اگر آموزش متوسطه خود را در چین به پایان رسانده باشند و یا گواهی نامه معتبر HSK داشته باشند که مطابق با الزامات دانشگاه میزبان باشد، می توانند از معافیت دوره مقدماتی آموزش زبان استفاده کنند. به این منظور تاییدیه رسمی از مدارس متوسطه و یا یک کپی از گواهی HSK معتبر باید برای معافیت از دوره مقدماتی زبان ارائه شود. توجه شود که نتایج HSK فقط برای ۲ سال اعتبار دارد .

وزارت آموزش چین ۱۰ دانشگاه زیر را برای دوره زبان بورسیه های کارشناسی تعیین کرده است:

۱. Tianjin University
۲. Nanjing Normal University
۳. Shandong University
۴. Central China Normal University
۵. Tongji University
۶. Beijing Language and Culture University
۷. Northeast Normal University
۸. Beijing International Studies University
۹. Capital Normal University
۱۰. University of International Business and Economics

بورسیه های تحصیلات تکمیلی و بورسیه های بدون مدرک، می توانید در دوره های تحصیلی به زبان چینی و یا دوره های تحصیلی به زبان انگلیسی (در صورت وجود) ثبت نام کنند. بورسیه های تحصیلات تکمیلی که به زبان چینی تحصیل می کنند و سطح زبان چینی آن ها کافی نیست، باید دوره های زبان چینی را به مدت یک تا دو سال تحصیلی بگذرانند تا بتوانند قبل از شروع دوره اصلی سطح زبان خود را با نیاز دانشگاه های میزبان تطبیق دهند. این بورسیه ها اگر نتوانند مهارت لازم در زبان چینی را به دست بیاورند، بورس تحصیلی خود را از دست می دهند. مدت دوره های زبان چینی برای رشته های علوم، مهندسی، کشاورزی، پزشکی غربی، اقتصاد، مدیریت، مطالعات حقوقی و هنرهای زیبا یک سال و برای رشته های ادبیات، تاریخ، فلسفه و طب چینی حداکثر دو سال است. بورسیه هایی که تحصیل آن ها به زبان انگلیسی است و یا کسانی که مهارت کافی در زبان چینی دارند، نیازی به گذراندن دوره های زبان چینی ندارند.

دانشگاه ها و رشته

در حال حاضر ۲۷۹ دانشگاه های چین برای پذیرش دانشجویان بین المللی تحت بورس دولت چین تعیین شده اند. این دانشگاه ها طیف گسترده ای از برنامه های تحصیلی را ارائه می دهند.

ج ) پوشش بورس تحصیلی

نوع بورس

رشتهشهریهاقامتکمک هزینهبیمه درمانی

جمع (یوآن در سال)

کارشناسی

|۲۰۰۰۰۸۴۰۰۳۰۰۰۰۸۰۰۵۹۲۰۰
||۲۳۰۰۰۸۴۰۰۳۰۰۰۰۸۰۰

۶۲۲۰۰

|||۲۷۰۰۰۸۴۰۰۳۰۰۰۰۸۰۰

۶۶۲۰۰

کارشناسی ارشد

و پژوهشگران عمومی

|۲۵۰۰۰۸۴۰۰۳۶۰۰۰۸۰۰۷۰۲۰۰

||

۲۹۰۰۰۸۴۰۰۳۶۰۰۰۸۰۰

۷۴۲۰۰

|||۳۴۰۰۰۸۴۰۰۳۶۰۰۰۸۰۰

۷۹۲۰۰

دکتری

و پژوهشگران ارشد

|۳۳۰۰۰۱۲۰۰۰۴۲۰۰۰۸۰۰۸۷۸۰۰

||

۳۸۰۰۰۱۲۰۰۰۴۲۰۰۰۸۰۰

۹۲۸۰۰

|||۴۵۰۰۰۱۲۰۰۰۴۲۰۰۰۸۰۰

۹۹۸۰۰

رشته تحصیلی I شامل: فلسفه، اقتصاد، مطالعات حقوقی، آموزش و پرورش، ادبیات، تاریخ و مدیریت
رشته تحصیلی II شامل: علوم، مهندسی و کشاورزی
رشته تحصیلی III شامل: هنرهای زیبا و پزشکی

بورس تحصیلی کامل:
معافیت از شهریه: شهریه به طور کلی در اختیار دانشگاه میزبان است. دانشگاه می تواند شهریه دانشجویان بورسیه را معاف کند، یا بخشی از هزینه های اداری دانشگاه را تامین کند و یا از فعالیت دانشجویی حمایت کند.
اقامت: اقامت می تواند در خوابگاه دانشگاه و رایگان باشد و یا بخشی از هزینه آن تقبل شود. اگر دانشگاه خوابگاه داشته باشد، می تواند به دانشجویان بورسیه خوابگاه رایگان بدهد. اتاق ها معمولا دونفره است. اگر دانشجو در خارج از خوابگاه اقامت کند، دانشگاه می تواند یارانه اجاره محل را به صورت ماهانه یا سه ماهه به شرح زیر پرداخت کند:
– دانشجویان مقطع کارشناس، دانشجویان کارشناسی ارشد و پژوهشگران عمومی ۷۰۰ یوآن در ماه
– دانشجویان دکترا و پژوهشگران ارشد ۱۰۰۰ یوآن در ماه

کمک هزینه:
دانشجویان کارشناسی ۲۵۰۰ یوآن در ماه
– دانشجویان کارشناسی ارشد و پژوهشگران عمومی ۳۰۰۰ یوآن در ماه
– دانشجویان دکترا و پژوهشگران ارشد ۳۵۰۰ یوآن در ماه
در طول مدت بورس، دانشجویان بورسیه هر ماهه کمک هزینه خود را از دانشگاه میزبان دریافت می کنند. دانشجویانی که در نیمه اول ماه ثبت نام کنند کمک هزینه کامل آن ماه را دریافت می کنند. و کسانی که پس از روز ۱۵ ماه ثبت نام کنند، نیمی از کمک هزینه آن ماه را دریافت خواهند کرد. فارغ التحصیلان، تا ۱۵ روز پس از تاریخ فارغ التحصیلی کمک هزینه دریافت خواهند کرد. بورسیه هایی که بیش از ۱۵ روز به دلایل شخصی از چین خارج شوند (غیر از تعطیلات دانشگاه) کمک هزینه آن مدت را نخواهند گرفت.

 

بورس تحصیلی غیر کامل:
بورس تحصیلی غیر کامل (Partial scholarship) یک یا برخی از اقلام از بورس تحصیلی کامل را پوشش میدهد.

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *