۱۳۹۶/۰۵/۱۰ بدون نظر انگلستان

کیفیت آثار پژوهشی

یکی از اصطلاحات مهمی که دانشجویان باید قبل از تحقیقاتشان در مورد دانشگاه های انگلستان به جهت تحصیل در انگلستان با آن آشنا باشند ” کیفیت اثار پژوهشی ” می باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بطور کامل با ان آشنا شوید.

این شاخص برای سنجش کیفیت پژوهش‌های انجام‌شده در هر رشتۀ تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منبع اطلاعات لازم برای سنجش این شاخص سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا (REF) می باشد، و در اصل پژوهش مشابهی بوده که برای بررسی کیفیت آثار پژوهشی مؤسسات آموزش عالی بریتانیا توسط هیئت‌های سرمایه‌گذاری آموزش عالی بریتانیا صورت گرفته‌است. در این رویکرد که نتایجش در جدول‌هایی نمود پیدا کرده‌است، یافته‌های سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی محاسبه شده و ضریب آن در میزان درصدی از کارمندان که واجد شرایط ارزیابی بوده‌اند ضرب شده‌است.

یک نمودار ارزیابی کیفیت آثار پژوهشی به هر رشته از گروه‌های آموزشی دانشگاه‌هایی که در این طرح شرکت داشتند، داده شد. در این نمودار نشان داده شده بود که چه میزان از پژوهش‌های این گروه‌ها در طبقه‌بندی‌های کیفی مختلف جای گرفته بود. این طبقه‌بندی‌ها ۴ دسته زیر بودند:

۴*-برجستۀ جهانی ( World-Leading )

۳*-ممتاز بین‌المللی ( Internationally Excellent )

۲*-شناخته‌شدۀ بین‌المللی ( Internationally Recognised )

۱*-شناخته‌شدۀ کشوری و طبقه‌بندی‌نشده ( Nationally Recognised & Unclassified )

 هیئت‌های سرمایه‌گذاری تصمیم گرفتند با اجرای طرح سنجش و ارزیابی، سرمایۀ بیشتری به آثار پژوهشی برتر اختصاص دهند. هیئت‌های سرمایه‌گذاری انگلستان، اسکاتلند و ولز، تفاوت‌های اندکی در انجام این ارزیابی‌ها با یکدیگر دارند. در جداول سایت از نتایج ارزیابی مؤسسۀ سرمایه‌گذاری عالی انگلستان (HEFCE) در سال تحصیلی ۲۰۱۳-۲۰۱۲ استفاده شده‌است. در این ارزیابی معیار ۴* با نشانۀ ۳ و معیار ۳* با نشانۀ ۱ نشان داده شده‌است. معیارهای ۲* و ۱* در این ارزیابی جایگاهی ندارند. به‌دلیل اهمیت وحدت و انسجام در ارزیابی‌ها، امسال (۲۰۱۷) نیز ارزیابی‌ها با همین معیارها صورت خواهند گرفت.

امتیازات ثبت‌شده در جداول بیانگر درصد کسب‌شده از حداکثر امتیاز (۳) است. حداکثر امتیاز در صورتی کسب می‌شود که تمامی کارکنان و اعضای هیئت‌علمی در سطح ۴* یعنی برجستۀ جهانی باشند.

( برای درک بهتر این موضوع مثالی را خدمت شما بیان می کنیم. وقتی در توصیف یک دانشگاه گفته می شود که “کیفیت آثار پژوهشی” آن ۳۶% می باشد به این معناست که ۳۶ درصد آثار پژوهشی ( Research ) این دانشگاه بالاتر از سطح برجسته جهانی می باشد!! با توجه به این مثال می توان پی برد که دانشگاهی که نمره “کیفیت آثار پژوهشی” آن ۳۶% می باشد یعنی بیشتر از یک سوم تحقیقات آن از سطح استادندارد جهانی ( برجسته جهانی ) هم بالاتر است و این شاهدی بر توانمندی دانشگاه می باشد )

دانشگاه‌ های انگلستان ا در این طرح بهترین کارمندان خود را به سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا معرفی می‌کنند. امتیاز کیفی هر کدام از این اعضای هیئت‌علمی و کارمندان دیگر در تعداد کارکنان دانشگاه ضرب شده و در سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا به‌عنوان میانگین امتیاز تمام کارکنان واجدشرایط ثبت می‌شود.

کیفیت آثار پژوهشی ( REF )

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *