دانشگاه فودان چین ( Fudan University )

دانشگاه فودان ( Fudan University ) در سال ۱۹۰۵ با نام اولیه مدرسه عمومی فودان (Fudan Public School) در شانگهای چین بنا شد. این دانشگاه یکی از اولین و کلیدی‌ترین دانشگاه‌های چین است که در سال ۱۹۱۷ به ‌عنوان یک دانشگاه خصوصی شناخته شد.

دانشگاه فودان در حال حاضر سی هزار دانشجوی خوب دارد که در این میان دانشجویان بین‌المللی پانزده درصد از جمعیت دانشجویان مقطع کارشناسی را به خود اختصاص داده‌اند. دانشگاه فودان در مقطع کارشناسی هفتاد رشته را در گروه‌های هنر، علوم انسانی و علوم پایه ارائه می‌دهد. برخی از این دوره‌ها به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. این دانشگاه به ارتباطات جهانی و برنامه‌های مبادلاتی خود با بیش از دویست دانشگاه جهان افتخار می‌کند. دانشگاه فودان از فرصت‌های مطالعاتی خارج از کشور به ‌شدت حمایت می‌کند، به ‌طوری‌ که چهل درصد از دانشجویان مقطع کارشناسی برای تبادلات بین‌المللی انتخاب می‌شوند.

هزینه زندگی و تحصیل در چین

مطالعه مقاله در این مقاله با هزینه زندگی و همچنین هزینه های تحصیل در مقاطع مختلف در کشور چین آشنا خواهید شد.
 • باور و اعتقاد مسئولین دانشگاه فودان این است که مطالعات علمی اگر همراه با رشد شخصیتی فرد، درک فرهنگ‌های متفاوت و آموزش روش‌های گوناگون پژوهش باشد، بیشترین تأثیر را خواهد داشت. بنابراین رویکرد آموزشی این دانشگاه بر همین اساس پی‌ریزی شده است.

  دانشگاه فودان برای رسیدن به این اهداف روش تدریسی نوآورانه و جدیدی را اتخاذ کرده ‌است که در آن در سمینارها و کنفرانس‌ها ایدئولوژی و فرهنگ را در هم می‌آمیزد. بسیاری از این سمینارها از طریق اینترنت در دسترس هستند. این دانشگاه به ‌شدت بر آموزش عملی تأکید دارد و به همین منظور ابتکارعمل‌های زیادی برای کمک به پروژه‌های دانشجویان انجام داده ‌است.

  برای مثال می‌توان به بنیاد حمایت مالی از پژوهش‌های دانشجویان مقطع کارشناسی که سالانه به پانصد دانشجو در تأمین بودجه پژوهش‌های علمی مستقلشان کمک می‌کند اشاره کرد. برنامه فرصت پژوهشی مقطع کارشناسی فودان (FDRUP) این امکان را به دانشجویان می‌دهد تا ایده‌هایشان را در معرض نمایش قرار دهند. همچنین خارج از کلاس‌های درس، سیصد انجمن و سازمان با بیش از دوهزار رویداد در هر ماه وجود دارد که دانشجویان می‌توانند در آنها مشارکت داشته باشند. پس جای تعجب نیست که دانشجویان این دانشگاه به ‌طور منظم به «رقابت صد انجمن» (hundred club battle) به‌ عنوان فعالیت‌های فوق ‌برنامه ماهانه خود دعوت می‌شوند.

  دانشگاه فودان که در سال ۲۰۱۶  در بیست ‌و شش رشته آموزشی در بین برترین دانشگاه‌های جهان قرار گرفت، با عملکرد عالی خود در رشته‌های زبان مدرن، شیمی، علم مواد و علوم سیاسی در میان پنجاه دانشگاه برتر جهان قرار دارد.

  نام «فودان» از واژه مشهور «تلاش مداوم» نشأت گرفته ‌است. دانشگاه فودان از هفده دانشکده تمام وقت (شامل شصت ‌و شش رشته اختصاصی) و چهار گروه آموزشی تشکیل شده ‌است. شصت ‌و هشت رشته تخصصی در مقطع کارشناسی، دویست ‌و نُه رشته تخصصی در مقطع کارشناسی ارشد و صد و پنجاه ‌و هفت رشته تخصصی در مقطع دکتری در این دانشگاه ارائه می‌شود. دانشگاه فودان هم‌ اکنون چهل ‌و چهار هزار و سیصد دانشجوی تمام وقت، دانشجوی تحصیلات پیوسته یا تحصیلات شبکه‌ای(Network education) به علاوه دانشجوی خارجی دارد.

  دانشگاه فودان بیشترین جمعیت دانشجوهای بین‌المللی را در بین دانشگاه‌های جامع چین دارد. سالانه حدود هفت ‌هزار دانشجوی بین‌المللی از صد و بیست کشور مختلف در این دانشگاه به تحصیل می‌پردازند. چهل ‌و دو درصد از این دانشجویان یا به عبارتی حدود سه ‌هزار نفر از آنها برای دوره‌های همراه با مدرک و مابقی آنها برای دوره‌های بدون مدرک یا در راستای برنامه‌ همکاری‌های مشترک و تبادلاتی حضور دارند.

  از میان تمام دانشجویان خارجی حدود هزار نفر از آنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری تحصیل می‌کنند. بیش از هزار و نهصد نفر از آنها در مقطع کارشناسی به تحصیل مشغولند که چهارده و هشت ‌دهم ‌درصد از جمعیت کل دانشجویان را تشکیل می‌دهند. پانزده رشته تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند، دیپلماسی و سیاست چین و اقتصاد چین جزئی از آنها هستند. همچنین رشته پزشکی بالینی نیز در این دانشگاه به زبان چینی ارائه می‌شود. دانشگاه فودان سیستم دوره زبان‌های خارجی جامعی را راه‌اندازی کرده‌ است که به ارزش چهار واحد برای دانشجویان بین‌المللی و با تکرار بیش از صد و هشتاد دوره در هر سال ارائه می‌­گردد.

 • ذخایر اصلی دانشگاه فودان دانشکده‌های مهم این دانشگاه هستند. اخیراً با اجرای پروژه توسعه استعدادها در فودان سعی بر آن شده‌ است تا اساتید جوان و بااستعداد سراسر جهان اعضای هیئت علمی دانشکده‌های این دانشگاه را تشکیل دهند.

  در حال حاضر دانشگاه فودان پنج‌ هزار و هشتصد کارمند و عضو هیئت علمی دارد. هزار و هشتصد نفر از دوهزار و هفتصد نفر هیئت علمی این دانشگاه استاد تمام هستند. چهل‌ و چهار درصد از اعضای هیئت علمی این دانشگاه کمتر از چهل سال سن داشته و سی و پنج درصد از آنها بین چهل ‌و یک تا پنجاه سال دارند.

  دانشگاه فودان میزبان سی ‌و هشت نفر از اعضای آکادمی علوم و آکادمی مهندسی چین، دو استاد شاخص و برجسته علوم اجتماعی و علوم انسانی، شش استاد ارشد شناخته ‌شده، نود و نُه دانشجوی بورسیه چانگ‌ جیانگ( Chang Jiang)، هشتاد و نه دانشجوی بورسیه ویژه جوانان از بودجه علوم طبیعی ملی، هفت برنده جایزه آموزش ملی، بیست ‌و هفت برنده جایزه آموزش شهری، یازده تیم برنده جایزه آموزش ملی و هفت تیم برنده جایزه آموزش شهری بوده ‌است.

  به طور کلی این نگرش در دانشکده‌های دانشگاه فودان وجود دارد که هدف اصلی اساتید تدریس است. سیاست دانشکده‌ها به گونه‌ای تنظیم شده ‌است که تمامی اعضای هیئت علمی موظف به تدریس در مقطع کارشناسی نیز هستند. نسبت تدریس اساتید تمام وقت در مقطع کارشناسی سالانه هشتاد درصد است. دانشگاه فودان در راستای برنامه بین‌المللی‌سازی، دوره‌های کارشناسی زیادی را با بورسیه‌های خارجی ارائه می‌دهد. در حال حاضر بیش از پنجاه عضو هیئت علمی خارجی از بیست کشور جهان در بیست دانشکده و گروه آموزشی این دانشگاه مشغول به کار هستند.

 • پردیس دانشگاه فودان در یک ناحیه وسیع واقع شده و شامل پردیس هاندان (Handan) و پردیس جیانگوان (Jiangwan)   همراه با دو پردیس کوچک فنگلین (Fenglin)  و زانگجیان (Zhangjiang ) می‌شود. امکانات مناسبی برای دانشجویان در این پردیس ها فراهم آمده ‌است که از آن میان می‌توان به امکانات ورزشی بسیار متنوع برای دانشجویان و اعضای هیئت علمی و اتوبوس‌های ویژه حمل‌و‌نقل عمومی بین پردیس‌ها، فرودگاه‌ها یا ایستگاه‌های قطار اشاره کرد.

 • ارتباط با دانشگاه از طریق وبسایت:

  در صورت داشتن هرگونه سوالی در مورد این مرکز و یا جهت مشاوره برای اخذ پذیرش از آن ، با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

  تماس با مشاوران ۰۲۱-۸۸۱۹۱۵۴۵