رشته جغرافیا و علوم محیطی

رشته جغرافیا و علوم محیطی از افزایش علاقه به مسائل سبز Green Issue (مسائل مربوط به محیط‌زیست و طبیعت) در بین جوانان سود می‌برد.

تعداد افراد وارد‌شده به رشته جغرافیای انسانی و فیزیکی Human and Physical Geography در سال ۲۰۱۵ و به تعریف سیستم امتیازدهی قدیمی UCAS «علوم محیط‌های آبی و خاکی» Science of Terrestrial and Aquatic Environments   رشد خوبی داشته‌است. جغرافیای انسانی و اجتماعی شاهد دو سال رشد بوده درحالی‌که رشد علوم محیط‌زیست و دوره‌های فیزیکی طی این دهه و فارغ از نرخ شهریه، عمدتاً ثابت گزارش شده‌است. به نظر نمی‌رسد جذابیت این رشته‌ها ارتباطی با دورنمای شغلی آن‌ها داشته باشد، زیرا رشته جغرافیا و علوم محیطی در میان ۴۰ رتبه برتر جدول اشتغال قرار ندارد. البته در مقایسه با دستمزدها جایگاه این رشته کمی بهتر به نظر می‌رسد. به‌طوری‌که میانگین دستمزد ۲۲.۰۰۰پوندی شروع‌به‌کار در مشاغل حرفه‌ای، این رشته را در میان ۶۷ رشته، در رتبه سی‌وهشتم جدول قرار داده‌است.

 • دانشگاه کمبریج پس از دو سال غیبت با بالاترین نمرات ورودی به صدر جدول بازگشته و دانشگاه دورهام Durham در رتبه دوم قرار گرفته‌است. رشته جغرافیا یکی از رشته‌هایی است که رضایت دانشجویی ارتباط کمی با جایگاه‌های جدول آن دارد.

  هیچ‌یک از ۶ دانشگاهی که موفق به کسب رضایت ۹۰درصدی دانشجویان خود شده‌اند در میان ده رتبه برتر جدول جای ندارند. دانشگاه کاونتری Coventry در جایگاه سی‌امی جدول، به تازگی از دانشگاه لیورپول هوپ Liverpool Hope در رده چهل‌ویکمی در این شاخص پیشی گرفته و در سایر جنبه‌های تجارب دانشجویی نیز بهترین عملکرد را داشته‌است. از منظر نرخ اشتغال‌به‌کار فارغ‌التحصیلان، دانشگاه UCL بهترین نتایج را به دست آورده‌، دانشگاه وینچستر Winchester تنها دانشگاهی است که %۹۰ از فارغ‌التحصیلانش به مشاغل حرفه‌ای راه یافته یا ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را انتخاب کرده‌اند. این نسبت در سه دانشگاه کمتر از %۴۰ بوده‌است.

  رشته جغرافیای فیزیکی به داوطلبان دارای مدرک A-Level در رشته‌های ریاضی، علوم و جغرافی اولویت بیشتری می‌دهد، همانطورکه شرط ورود به رشته علوم محیط‌زیست در اغلب دانشگاه‌های برتر دارا بودن دو مدرک A-Level یا معادل آن در دروس زیست‌شناسی، شیمی، ریاضی، فیزیک و جغرافیا اعلام شده‌است. میانگین استانداردها و امتیازات ورودی این رشته بازه‌ای‌ از ۵۰۰ در چهار دانشگاه برتر جدول تا کمتر از ۳۰۰ در تقریباً یک‌سوم از دانشگاه‌های جدول گزارش شده‌است. نرخ رضایت‌مندی در هر دو شاخه جغرافیا و علوم محیطی عموماً بالا است.

  1. دانشگاه کمبریج ( University Of Cambridge)
  2. دانشگاه دورهام ( Durham University)
  3. دانشگاه آکسفورد ( University Of Oxford)
  4. دانشگاه سنت اندروز (University of St Andrews)
  5. دانشگاه اکستر (University of Exeter)
  6. دانشگاه بریستول (University Of Bristol)
  7. دانشگاه لنکستر ( University Of Lancaster)
  8. دانشگاه لیدز ( Leeds University)
  9. دانشگاه نیوکاسل (Newcastle University)

 • در صورت داشتن هرگونه سوالی در مورد این رشته و یا جهت مشاوره برای اخذ پذیرش از این رشته در انگلستان ، با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

  تماس با مشاوران ۰۲۱-۸۸۱۹۱۵۴۵