دانشگاه رابرت گوردون (Robert Gordon University)

دانشگاه رابرت گوردون در جدول ارزیابی‌های سال گذشته با ۱۸ پله، سقوط افت بسیاری را تجربه کرده‌است. دلیل عمده این امر، نارضایتی دانشجویان و کاهش نرخ درخشان و همیشگی دورنمای شغلی فارغ‌التحصیلان این دانشگاه بوده‌است. این دانشگاه همچنان از نظر نرخ اشتغال‌به‌کار فارغ‌التحصیلی در میان ۴۰ دانشگاه برتر بریتانیا قرار دارد، و این در حالی است که در مجله راهنمای دانشگاهی Guide سال ۲۰۱۶ و سال‌های گذشته، در میان ۲۰ دانشگاه برتر جای داشت.

این مؤسسه آموزشی که ارتباط نزدیکی با شرکت نفت دریای شمال دارد، ضربات سختی را از کاهش نرخ نفت و تأثیر آن بر کارفرمایان نفتی در منطقه آبردین Aberdeen متحمل شده‌است. این مسئله بر جذب دانشجویان خارجی نیز بسیار تأثیر گذاشته، با وجود اینکه تعداد دانشجویانی که در مقطع کارشناسی تحصیلات خود را آغاز کرده‌اند همچنان ثابت است. در آغاز دهه حاضر، دانشگاه رابرت گوردون برترین دانشگاه تازه‌التأسیس در جدول ارزیابی‌ها شناخته شده و تقریباً در میان ۵۰ دانشگاه برتر قرار گرفته، اما در حال حاضر نسبت به آن دوره ۳۰ پله سقوط کرده‌است.

این دانشگاه که ۲۵۰ سال سابقه آموزشی به نام رابرت گوردون، انسان بشردوستی که در قرن ۱۸ می‌زیسته نامگذاری شده‌است. حدود ۳۰۰ کلاس درس در حال حاضر در این دانشگاه دائر است. این دانشگاه با کالج شمال شرق اسکاتلند همکاری کرده و به دانش‌آموزانی که دیپلم ملی آموزش عالی را دریافت کرده‌اند این امکان را می‌دهد تا تحصیلات خود را از سال سوم کارشناسی در دانشگاه رابرت گوردون ادامه دهند.

حتما این مطلب خوانده شود!

راهنمای موضوعی اطلاعات دانشگاه جهت آشنایی کامل با تمامی مقادیر و موضوعات مختلفی که در بخش معرفی دانشگاه در ادامه آمده است حتما این مقاله را که به شرح موضوعات پرداخته، مطالعه نمایید.
 • این دانشگاه همچنین بودجه عظیمی را صرف پژوهش نموده و به دنبال پذیرش تعداد نسبتاً کمی از یافته‌های پژوهشی‌اش در سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی سال ۲۰۱۴ و سقوط در رتبه‌بندی این مقیاس، در حال بررسی شیوه و تغییر راهبردهای خود است. بیش از ۴۰% از آثار پژوهشی ارائه‌شده توسط این دانشگاه به REF در دو رتبه‌بندی برتر جای گرفته و بهترین نتایج به موضوعات مطالعات بهداشت، ارتباطات و رسانه تعلق گرفت.

  طرح مرکزی این دانشگاه به ارزش ۱۳۵میلیون پوند در سال ۲۰۱۶ به اتمام رسید و برای اولین بار تمامی دانشکده‌ها و مراکز دانشگاه در یک پردیس واحد گرد هم آمدند. در حال حاضر تمام رشته‌ها در دانشکده گارث‌دی Garthdee که در ناحیه جنوبی آبردین واقع شده و مشرف به رودخانه دی Dee است به دانشجویان ارائه می‌شود.

  ساختمان جدید دانشکده معماری و عمران اِسکات سوزرلند Scott Sutherland آخرین قطعه پازل این دانشگاه است. هرچند با فروش بخشی از زمین‌های دانشگاه که در مرکز شهر تاریخی قرار دارد، اصلاحات بیشتری در دانشگاه انجام خواهد پذیرفت.

  در سال ۲۰۱۳ دانشکده‌های مهندسی، علوم کامپیوتر، رسانه‌های دیجیتال، داروسازی و علوم زیستی از دانشکده اسکول‌هیل Schoolhill در مرکز شهر به دانشکده اصلی منتقل شدند. ساختمان جذاب کتابخانه دانشگاه با شیشه‌های سبزرنگ و دیدی خارق‌العاده به رودخانه، نقطه عطفی در قلب دانشگاه به حساب می‌آید.

  از دستاوردهای سابق این دانشگاه می‌توان به امکانات تخصصی دانشکده پزشکی و مراقبت‌های اجتماعی اشاره کرد. دانشکده بازرگانی آبردین توسط نورمن فاستر Norman Foster طراحی شده و امکاناتی مانند فضاهای آموزشی جدید، یک پلان باز با دسترسی به تکنولوژی ارتباطات، سالن مطالعه گروهی، سالن نمایشگاه و سمینار به آن افزوده شده‌است.

  این دانشگاه که اکنون %۴۰ از دانشجویانش در رشته‌های پرستاری و علوم بهداشتی مشغول به تحصیل‌اند، عنوان یک دانشگاه تخصصی را برای خود برگزیده‌است.

  دوره کارآموزی در تمامی رشته‌ها حداکثر یک سال به طول می‌انجامد. صنایع جدید، زمینه‌هایی برای رشد بوده و گرایش‌های زیادی از رشته‌های کسب‌وکار، طراحی و مهندسی در این دانشگاه تدریس می‌شوند. اما ارتباط با صنایع ساحلی همچنان از عمده‌ترین دلایل شهرت این دانشگاه محسوب می‌شود. مؤسسه نفت و گاز دانشگاه رابرت گوردون، یک شبیه‌ساز آموزش حفاری و دکل‌های پیشرفته DART دارد که نمونه‌هایی از اسکله و دکل‌های زمینی با مقیاس طبیعی در آن تهیه می‌شود.

  دانشگاه رابرت گوردون نیز مانند بسیاری از دانشگاه‌های پیشرفته، بیشتر دانشجویانش را از میان متقاضیان محلی انتخاب می‌کند. تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه تحصیل به‌صورت پاره‌وقت را ترجیح می‌دهند. تلاش برای افزایش مناطق تحت پوشش آموزش عالی منجر به ایجاد تنوع در میان دانشجویان این دانشگاه شده‌است و تقریباً یک‌سوم از دانشجویان از طبقه کارگر بوده و %۹۳ از دانشجویان در مدارس و کالج‌های دولتی تحصیل نموده‌اند.

  در این دانشگاه توجه زیادی به فناوری‌های جدید می‌شود. یک دانشکده مجازی که جوایز بسیاری را نیز کسب کرده، یک دوره کسب‌وکار الکترونیکی آنلاین برای دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد برگزار می‌کند. دانشجویان حضوری و دانشجویان مجازی (از راه دور)، از سیستمی به نام مودِل Moodle استفاده می‌کنند که گزینه‌هایی مانند آموزش، ارائه نکات مهم درسی، جلسات بحث و تبادل‌نظر و ثبت‌نام اینترنتی را در اختیار آنان قرار می‌دهد.

  شاید منطقه آبردین برای دانشجویان سایر نقاط بریتانیا بسیار دور به نظر برسد، اما قطار و هواپیما دو وسیله بسیار عالی برای دسترسی به این منطقه هستند. این شهر همچنین از نظر سطح کیفی زندگی، در میان ۱۰ شهر برتر بریتانیا قرار دارد.

  در این دانشگاه یک مرکز ورزشی و تفریحی به ارزش ۱۲میلیون پوند وجود دارد که شامل یک مرکز پیشرفته هاکی در منطقه، یک استخر ۲۵متری، ۳ سالن ژیمناستیک، یک سالن و دیوار مخصوص صخره‌نوردی، یک کافی‌شاپ، ۳ سالن تمرین و یک سالن ورزشی بزرگ است. برای ورزشکاران مستعد کمک‌هزینه‌های ورزشی خوبی در نظر گرفته شده‌است، هنا میلی Hannah Miley شناگر المپیکی دانشگاه، از دانشجویانی است که از این کمک‌هزینه بهره‌مند شده‌است.

  گرچه ممکن است هزینه سکونت در بخش خصوصی بالا باشد، اما دانشگاه به میزان لازم برای دانشجویان سال اول غیربومی خوابگاه تهیه کرده‌است و تمام دانشجویان سال اول می‌توانند در صورت تمایل برای اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه درخواست دهند.

 • ۹۱۰۵ دانشجویان مقطع کارشناسی
  ۴۱۴۰ دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد
  ۲۵۶۸ دانشجویان بزرگسال
  ۱۱۲۲ دانشجویان بین المللی
 • رتبه بندی از سوی روزنامه تایمز و ساندی تایمز

  رتبه کل= ۸۶(رتبه دانشگاه در سال گذشته ۲۰۱۶: ۶۹)

  کیفیت تدریس
  رتبه ۹۷
  تجربه دانشجویی
  رتبه ۸۹
  کیفیت پژوهش
  رتبه ۱۰۳
  رضایت از اتحادیه دانشجویان (خدمات رفاهی)
  نرخ امید به پایان تحصیلات
  رتبه ۸۸
  نرخ ممتازین
  رتبه ۶۵
  چشم انداز فارغ التحصیلی ( نرخ اشتغال به کار)
  رتبه ۳۹
  پذیرش از مدارس بخش دولتی
 • شهریه

  • هزینه برای دانشجویان اسکاتلندی / اروپایی (۲۰۱۸-۲۰۱۷) - بدون شهریه
  • هزینه دانشجویان بین المللی برای سال ( ۲۰۱۷-۲۰۱۸ ) - ۲۰۰۷۰-۱۵۵۷۰ پوند

  شهریه های بریتانیا متناسب با نرخ تورم از سال ۲۰۱۸-۲۰۱۹ به بعد افزایش خواهند یافت.

  اسکان و امکانات رفاهی

  تعداد اماکن و هزینه های درج شده مربوط به سال ۲۰۱۶-۲۰۱۷ هستند.

  • اماکن ارائه شده از سوی دانشگاه = ۱۷۵۰
  • درصد پذیرایی‌شوندگان ( خدمات تهیه غذا ) = ۰%
  • هزینه خدمات تهیه غذا: ۳۷ تا ۲۰۷-۲۲ تا ۱۵۱ پوند به‌صورت هفتگی (۴۴ یا ۵۱ هفته)
  • هزینه خدمات تهیه غذای خودپذیرا: ۱۰۳ پوند (اتاق تک‌نفره)، ۰۰ تا ۲۰۰ پوند (اتاق در یکی از طبقات آپارتمان) به‌صورت هفتگی
  • تمام دانشجویان سال اول می‌توانند برای برخورداری از خدمات اسکان و امکانات رفاهی درخواست دهند.
  • دانشجویان بین‌المللی: مانند سایر دانشجویان
 • ارتباط با دانشگاه از طریق وبسایت:

  در صورت داشتن هرگونه سوالی در مورد این مرکز و یا جهت مشاوره برای اخذ پذیرش از آن ، با مشاوران ما تماس حاصل فرمایید.

  تماس با مشاوران ۰۲۱-۸۸۱۹۱۵۴۵