۱۳۹۶/۰۵/۰۳ بدون نظر آفریقای جنوبی, انگلستان, چین

 اطلاعات دانشگاه

یکی از اصطلاحات مهمی که دانشجویان باید قبل از تحقیقاتشان در مورد دانشگاه های انگلستان به جهت تحصیل در انگلستان با آن آشنا باشند ” کیفیت اثار پژوهشی ” می باشد. در این مقاله با ما همراه باشید تا بطور کامل با ان آشنا شوید.

در این مقاله اطلاعات هر دانشگاه بر اساس جدول اتحادیه دانشگاهی هفته‌نامه تایمز و ساندی‌تایمز ارائه خواهد شد. علاوه بر این اطلاعات دو ارائه‌دهنده برجسته دوره‌های پاره‌وقت دانشگاه اپن Open و کالج بیرک‌بک Birkbeck و مؤسساتی که داده‌هایشان را برای جایگذاری در این جدول منتشر نکردند (کالج بیرمنگام، دانشگاه ویلز ترینتی سنت دیوید Wales Trinity St. David  و ولورهامتون Wolverhampton ) در این مقاله بیان می‌شود.

با این حال، برای کالج‌های تخصصی، مانند کالج سلطنتی موسیقی (Royal College of Music www.rcm.ac.u) یا دانشگاه‌هایی که فقط در مقطع کارشناسی‌ارشد فعالیت می‌کنند، مانند دانشگاه کرانفیلد(Cranfield University www.cranfield.ac.uk) اطلاعات جداگانه‌ای ارائه نشده‌ است. حذف این دانشگاه‌ها به معنی وجود نقص یا اشکالی در کیفیت آن‌ها نبوده و صرفاً به‌دلیل کارکرد متفاوت آن‌ها است.

در حال حاضر دانشگاه فدرال لندن(federal University of London (www.london.ac.uk بزرگ‌ترین مؤسسه آموزش عالی بریتانیا با بیش از صدوبیست‌هزار دانشجو است. اکثر دانشجویان این دانشگاه در دانشکده‌های پایتخت تحصیل می‌کنند، اما اعتبار این دانشگاه به حدی زیاد است که بیش از پنجاه‌وچهارهزار دانشجو در صدوهشتاد کشور مختلف دنیا از برنامه‌های بین‌المللی این دانشگاه استفاده می‌کنند. این دانشگاه که در سال ۲۰۱۱، صدوهفتادوپنج‌سالگی خود را جشن گرفت، هجده دانشکده خودگردان، مؤسسه‌ای در پاریس و دانشکده مطالعات پیشرفته‌ای دارای ده مؤسسه تخصصی برای پژوهش و تحصیلات تکمیلی دارد (اطلاعات بیشتر در وبسایت (www.sas.ac.uk) قابل دسترسی است).

دانشگاه سیتی City در سال ۲۰۱۶ به این دانشگاه پیوست. برای این دانشگاه در این مقاله اطلاعات جداگانه‌ای ارائه نشده‌است، اما اطلاعات مربوط به کالج‌های زیر آورده شده‌اند: کالج بیرک‌بک Birkbeck، سیتی City، گلداسمیت Goldsmiths، کینگز کالج لندن King’s college، دانشکده اقتصاد و علوم سیاسی لندن، کوئین مری Queen Mary، رویال هالووی Royal Halloway،SOAS و دانشگاه کالج لندن.

راهنمای اطلاعات

 • جایگاه دانشگاه در رتبه‌بندی هفته‌نامه تایمز و ساندی‌تایمز: برای رتبه‌بندی کلی، عدد پررنگ‌شده (تیره‌تر) نشاندهنده رتبه دانشگاه در سال ۲۰۱۷ و عدد داخل کروشه به رتبه آن در سال ۲۰۱۶ اشاره دارد. تمام اطلاعات ذکرشده در زیر این عنوان از جدول اصلی گرفته شده‌اند. اطلاعات بیشتر در مورد توضیحات و منابع داده‌ها، در فصل یک بیان شده‌است.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی: تعداد دانشجویان تمام‌وقت مقطع کارشناسی به همراه تعداد دانشجویان پاره‌وقت دوره‌های کارشناسی (در پرانتز) آمده‌است. این آمار و ارقام مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ بوده و اخیراً از سوی مؤسسه آمار آموزش عالی HESA منتشر شده‌اند.
 • دانشجویان مقطع کارشناسی‌ارشد: تعداد دانشجویان تمام‌وقت مقطع کارشناسی‌ارشد به همراه تعداد دانشجویان پاره‌وقت دوره‌های کارشناسی‌ارشد (در پرانتز) آمده‌است. این آمار و ارقام مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ بوده و اخیراً از سوی مؤسسه آمار آموزش عالی HESA منتشر شده‌اند.
 • دانشجویان بزرگسال: درصد دانشجویان مقطع کارشناسی که در آغاز تحصیلات خود در سال ۲۰۱۵، بیست‌ویک‌ساله یا بزرگ‌تر بوده‌اند. این آمار و ارقام از سوی UCAS منتشر شده‌اند.
 • دانشجویان بین‌المللی: تعداد دانشجویان خارجی (غیربومی) در مقطع کارشناسی (از اتحادیه اروپا و غیر اتحادیه اروپا) به‌عنوان درصدی از دانشجویان تمام‌وقت مقطع کارشناسی. این آمار و ارقام مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ بوده و اخیراً از سوی مؤسسة آمار آموزش عالی HESA منتشر شده‌اند.
 • تعداد درخواست‌های پذیرش به ازای ظرفیت موجود: تعداد درخواست‌های ارسال‌شده به ازای ظرفیت موجود ورودی دانشگاه برای سال تحصیلی ۲۰۱۵. این آمار و ارقام از سوی UCAS منتشر شده‌اند.
 • پذیرش از بخش مدارس دولتی: تعداد دانشجویان تمام‌وقت پذیرفته‌شده از مدارس یا کالج‌های دولتی در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ به‌عنوان درصدی از کل دانشجویان ورودی. این آمار و ارقام مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ بوده و اخیراً از سوی مؤسسه آمار آموزش عالی HESA منتشر شده‌اند.
 • کیفیت آثار پژوهشی: این شاخص برای سنجش کیفیت پژوهش‌های انجام‌شده در هر رشتۀ تحصیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد. منبع اطلاعات لازم برای سنجش این شاخص سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا (REF)  در سال ۲۰۱۴ بوده‌است، و در اصل پژوهش مشابهی بوده که برای بررسی کیفیت آثار پژوهشی مؤسسات آموزش عالی بریتانیا توسط هیئت‌های سرمایه‌گذاری آموزش عالی بریتانیا صورت گرفته‌است. در این رویکرد که نتایجش در جدول‌هایی نمود پیدا کرده‌است، یافته‌های سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی محاسبه شده و ضریب آن در میزان درصدی از کارمندان که واجد شرایط ارزیابی بوده‌اند ضرب شده‌است.

یک نمودار ارزیابی کیفیت آثار پژوهشی به هر رشته از گروه‌های آموزشی دانشگاه‌هایی که در این طرح شرکت داشتند، داده شد. در این نمودار نشان داده شده بود که چه میزان از پژوهش‌های این گروه‌ها در طبقه‌بندی‌های کیفی مختلف جای گرفته بود. این طبقه‌بندی‌ها ۴ دسته زیر بودند:

۴*-برجستۀ جهانی ( World-Leading )

۳*-ممتاز بین‌المللی ( Internationally Excellent )

۲*-شناخته‌شدۀ بین‌المللی ( Internationally Recognised )

۱*-شناخته‌شدۀ کشوری و طبقه‌بندی‌نشده ( Nationally Recognised & Unclassified )

 هیئت‌های سرمایه‌گذاری تصمیم گرفتند با اجرای طرح سنجش و ارزیابی، سرمایۀ بیشتری به آثار پژوهشی برتر اختصاص دهند. هیئت‌های سرمایه‌گذاری انگلستان، اسکاتلند و ولز، تفاوت‌های اندکی در انجام این ارزیابی‌ها با یکدیگر دارند. در این جدول‌ها از نتایج ارزیابی مؤسسۀ سرمایه‌گذاری عالی انگلستان (HEFCE) در سال تحصیلی ۲۰۱۳-۲۰۱۲ استفاده شده‌است. در این ارزیابی معیار ۴* با نشانۀ ۳ و معیار ۳* با نشانۀ ۱ نشان داده شده‌است. معیارهای ۲* و ۱* در این ارزیابی جایگاهی ندارند. به‌دلیل اهمیت وحدت و انسجام در ارزیابی‌ها، امسال نیز ارزیابی‌ها با همین معیارها صورت خواهند گرفت.

امتیازات ثبت‌شده در جداول بیانگر درصد کسب‌شده از حداکثر امتیاز (۳) است. حداکثر امتیاز در صورتی کسب می‌شود که تمامی کارکنان و اعضای هیئت‌علمی در سطح ۴* یعنی برجستۀ جهانی باشند.

( برای درک بهتر این موضوع مثالی را خدمت شما بیان می کنیم. وقتی در توصیف یک دانشگاه گفته می شود که “کیفیت آثار پژوهشی” آن ۳۶% می باشد به این معناست که ۳۶ درصد آثار پژوهشی ( Research ) این دانشگاه بالاتر از سطح برجسته جهانی می باشد!! با توجه به این مثال می توان پی برد که دانشگاهی که نمره “کیفیت آثار پژوهشی” آن ۳۶% می باشد یعنی بیشتر از یک سوم تحقیقات آن از سطح استادندارد جهانی ( برجسته جهانی ) هم بالاتر است و این شاهدی بر توانمندی دانشگاه می باشد )

دانشگاه‌ها در این طرح بهترین کارمندان خود را به سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا معرفی می‌کنند. امتیاز کیفی هر کدام از این اعضای هیئت‌علمی و کارمندان دیگر در تعداد کارکنان دانشگاه ضرب شده و در سازوکار بهبود کیفیت آثار پژوهشی بریتانیا به‌عنوان میانگین امتیاز تمام کارکنان واجدشرایط ثبت می‌شود.

 

 • امتیازات لازم برای ورود به دانشگاه: امتیاز ورودی لازم، میانگین نمرات دانشجویان زیر بیست‌ و یک سال است که امتیاز A (نمرۀ ۱۲۰) یا AS (نمرۀ ۶۰) را کسب کرده‌اند. امتیاز دانشجویان برتر اسکاتلندی و دیگر دانشجویان برتر (به‌طور مثال دارندگان مدرک کارشناسی بین‌المللی) با استفاده از تعرفۀ قدیمی خدمات پذیرش دانشگاه‌ها (UCAS) محاسبه می‌شود. لازم به ذکر است در این معیار، امتیازی که دانشجویان کسب کرده‌اند محاسبه می‌شود، نه نمره‌ای که دانشگاه معین کرده‌است. داده‌های این بخش توسط مؤسسۀ آمار آموزش عالی در سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ تأمین شده‌است. نتایج امتحانات هر دانشجو با استفاده از تعرفۀ خدمات پذیرش دانشگاه‌ها و دانشکده‌ها به‌صورت عددی (به رقم) محاسبه شده‌است. مؤسسۀ آمار آموزش عالی در انتها میانگین امتیازات دانشجویان هر دانشگاه را محاسبه کرده‌است. در صفحۀ سی‌ویک توضیح داده شده‌است که تعرفۀ قدیمی (UCAS)  با تعرفۀ سال ۲۰۱۷ چه تفاوت‌هایی پیدا کرده‌است.
 • کیفیت تدریس و تجارب دانشجویان: در سال جاری معیار رضایت دانشجویان به دو بخش تقسیم شده‌است، این معیار بر اساس نظرات دانشجویان سال آخر در مورد کیفیت کلاس‌ها و دوره‌هایشان است. منبع اطلاعات مورد استفاده، داده‌های گردآوری‌شده توسط طرح ارزیابی ملی دانشجویی (NSS) بود که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد. زمانی که تنها نتایج ارزیابی یک سال در دسترس باشد، همین ارقام منتشر می‌شود، اما اگر نتایج ارزیابی دو سال در دسترس باشد، میانگین آن محاسبه می‌شود. در ارزیابی ملی دانشجویی شش مورد از ویژگی‌های یک دورۀ آموزشی به علاوه یک پرسش دیگر در موضوع رضایت کلی دانشجویان مورد بررسی قرار می‌گیرد. دانشجویان از یک تا پنج، یک گزینه را انتخاب می‌کنند و امتیازی که در جدول ثبت می‌شود، میزان درصد پاسخ‌های مثبت (امتیازهای چهار و پنج) است.

شاخص کیفیت تدریس نشان‌دهندۀ امتیازات بخش تدریس، ارزشیابی، بازخورد و نیز بخش پشتیبانی تحصیلی است. شاخص تجارب دانشجویان حاصل میانگین امتیاز بخش سازماندهی و مدیریت، منابع آموزشی، پیشرفت فردی و سؤالات ویژۀ مربوط به رضایت کلی دانشجو است. کیفیت تدریس شصت‌وهفت‌درصد و تجارب دانشجویان سی‌وسه‌درصد از کل امتیازات را به خود اختصاص دادند.

این جداول بر اساس نتایج بررسی سالیانۀ مؤسسۀ آمار آموزش عالی (HESA) شش ماه پس از فارغ‌التحصیلی دانشجویانی که به ادامۀ تحصیل پرداخته یا در مشاغل حرفه‌ای مشغول به کار شده‌اند، تنظیم می‌شود. آمار به‌دست‌آمده طی سال تحصیلی ۲۰۱۵-۲۰۱۴ جمع‌بندی شده تا اطلاعات موثق‌تری حاصل شود. امتیاز پایین در این بخش الزاماً نشان‌دهندۀ بیکاری فارغ‌التحصیلان نیست، زیرا برخی از فارغ‌التصیلان در مشاغلی مشغول به کار شده‌اند که تحت عنوان مشاغل حرفه‌ای و تمام‌وقت دسته‌بندی نمی‌شوند.

 • هزینه‌های تحصیل: اطلاعات مربوط به هزینه‌های تحصیل سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ آورده شده‌است. تا زمان انتشار این اطلاعات، تعدادی از دانشگاه‌ها هزینه‌های بین‌المللی خود را برای سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ منتشر نکرده بودند. در چنین مواردی هزینه‌های مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۶ آورده داده شده‌است. اطلاعات به‌روزشده در این مورد در وب‌سایت دانشگاه قابل دسترسی است. هزینه‌های مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۹-۲۰۱۸ تا اواخر تابستان ۲۰۱۷ منتشر نخواهد شد. هرچند هزینه‌های مربوط به دانشگاه‌ها در انگلستان تحت شرایط خاصی نسبت به تورم افزایش می‌یابند، اما این افزایش تا زمان انتشار این راهنمای دانشگاهی Guide به تصویب پارلمان نرسیده بود. آمار و ارقام ارائه‌شده دانشگاه ویلز مربوط به سال تحصیلی ۲۰۱۸-۲۰۱۷ هستند، اما متقاضیان ورود به این دانشگاه در سال ۲۰۱۸ باید بدانند که برای پیشبرد اصلاحات در سال ۲۰۱۸، سیستم پرداخت کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان ویلز در حال بررسی است.

در حالی که به دانشجویان اتحادیه اروپا ورودی سال ۲۰۱۷ اخذ هزینه‌های بریتانیا به‌جای هزینه‌های بین‌المللی تضمین داده شده‌است، چنین تضمینی به دانشجویان ورودی سال ۲۰۱۸ داده نشده‌است. اطلاعات به‌روز‌شده در این زمینه در وبسایت دانشگاه مربوطه قابل دسترسی است.

 وب‌سایت هر دانشگاه در مورد کمک‌هزینه‌های مالی دانشگاه به دانشجویان، از کمک‌هزینه پژوهشی (پژوهانه) و بورسیه گرفته تا کمک‌هزینه تحصیلی و معیشتی، اطلاعات جامعی ارائه کرده‌است. برخی از حمایت‌های مالی به‌صورت خودکار اعطا می‌شوند، اما این نکته در مورد اغلب آن‌ها صدق نمی‌کند. اطلاعات بیشتر در زمینه روش‌های اعطای کمک‌های مالی و مهلت‌های زمانی آن در وب‌سایت دانشگاه‌ها قابل دسترسی است.

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *